Avokado Üretimi nasıl yapılır? Avokado yetiştiriciliği nasıl yapılır ve Avokado Üretimi için en uygun yerler

Avokado üretimi ülkemizde 1990 yılından beri yaygınlaşmaya başlamıştır. Avakadonun nasıl ekileceğine dair internet ortamında net bir bilgi olmasının aksine bilgi kirliliğide mevcuttur.

Avokado Üretimi nasıl yapılır? Avokado yetiştiriciliği nasıl yapılır ve Avokado Üretimi için en uygun yerler
Yayınlanma Tarihi : 24 Aralık 2020 14:03

Bu konuyla alakalı bir ilginiz var ise muhtemelen sizler de avokado çekirdeğinin üzerine diş kürdanı saplayarak neredeyse tamamının suda bekletilip yeşertildikten sonra ekilmesine ilişkin videolardan birine sizlerde denk gelmişsinizdir. Peki bu yöntemlerle ekilen avokadolardan verim alabiliyormuyuz?

Avokado çekirdeğinin çimlenmesi içi suda tutulması süreçi hızlandıracak doğru bir uygulamadır. Suda beklemezse olmaz gibi bir düşünce gelmesin aklınıza çünkü böyle bir durum yok . 


Suda beklettikten sonra ekilen avokadalarımızın belli bir süre sonra büyütüp meyve verecek büyüklüğe  getirdiğinizi var sayıyorum  bu durumda aşılama yapılmamış olduğu için çok narin olan hass cinsi avokado meyvesi verecektir. 

Bu türün Batı Akdeniz Araştırma Üniverstesi tarafından yapılan incelemelerde diğer çeşitlere göre daha dayanıksız olduğu görülmektedir. Büyük şehirlerde evin balkonunda belli bir büyüklüğe ulaşana kadar hobi amaçlı bakmak mümkün olabilir. 

Bahçe kurulumlarınızda fidelendirme işlemi için izlenecek yolları kısaca şöyle anlatabiliriz. 


- Çekirdek çimlendirme


Suda uzun süre beklemesi durumunda bozulmalar olabilir. Bir kaç gün eklemesi çimlendirmeyi hızlandıracaktır. 


- Çimlenmiş Fide


Avokado tüplü fideleme yöntemi ile fidelenebilmektedir. Avokado tropikal bir bitki olmasına rağmen fideyken aşırı sıcakla arası hiç iyi değildir. 3 yaşına kadar gölgelendirme tülleri ile korunmalıdır. 


Sulanması toprağın tamamen kurumasına izin vermeden nemli tutulacak seviyede tutulmalıdır. Hava sıcaklığına bağlı olarak bu süre beş ile on gün arasında değişkenlik göstermektedir. 


- Aşılama Süreci 


 Çimlendirme süreci ile başlayarak yaklaşık bir yıl süren bu aşama sonucunda fideler aşılanabilecek büyüklüğe gelmektedir. Kalem ve yaprak aşı yöntemleri ile aşılama yapılabilir.


-Ekim Süreci 


Toprağın hazırlama sürecinde toprak alt üst edilip dinlendirilmelidir. Fidelerin ekileceği yalaklar en az seksen cm olmalıdır. Fideler ekilirken çok fazla dolanmış çapaklar kesilmeli ve tüp fidenin toprağı biraz dağıtılmalıdır. Uyanma sürecinden önce köklendirici olarak adlandırılan hübrik asit az oranda verilebilir. Yanıklar oluşmadan önce gölgelenirme yapılmalıdır. Tahminen Nisan,Mayıs ayları içerisinde gölgelendirme yapılmalıdır daha erken yapılması durumunda fidenin güneşten kaynaklı besinlerinden faydalanmasını engelleyebilir.


- Meyve Tutumu


Avokado ağaçları çok fazla çicek açan ağaçlardır. Bu çiceklerin büyük bir kısmı dökülüp geriye kalan çicekler meyve haline dönüşmektedir. Avokado ağaçlarını aşılanmasında en büyük rol arılardadır. Avokado çicekleri sabah erkekken akşam dişi olurlar. Bu nedenle aşılanabilemsi için sabah erkek çiceği olan avokado cinsi ile birlikte sabah dişi olan çicek türü ağaçları aynı alana ekilmelidir. Üçüncü yaşında tutulan meyveler kopartılmalıdır. Bu sayede fidenin gelişime engellenmemiş olacaktır.  Tercihen 4 yaşındaki fidelerde de uygulanabilir. 


- Hasat Zamanı


Avokado hasat zamanı ülkemizde diktiğiniz ağaçın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus avokado ağacı su konusunda çok hassas bir ağaçtır. Meyve tutmuş ağaçın geç sulanması halinde ağaç üzerindeki bütün meyveleri düşürecektir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.