Avrupa İlaç Ajansı Moderna'nın Kovid-19 Aşına Onay Verdi

Avrupa İlaç Ajansı Moderna'nın Kovid-19 Aşına Onay Verdi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının onaylanması adına tavsiye kararı verdi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının onaylanması için tavsiye kararı aldı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının pazarlanabilmesi için tavsiye kararı aldığını açıkladı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) İcra Direktörü Cooke, yaptığı açıklamada, ''Moderna'nın aşısı bize içinde bulunduğumu acil durumun üstesinden gelmemiz için bir araç. Diğer tüm ilaçlarda da olduğu gibi, AB halkının korunması için aşının güvenilirliği ve etkinliği hakkındaki verileri takip edeceğiz. Çalışmalarımıza her zaman olduğu gibi bilimsel veriler ve AB vatandaşlarının sağlığını koruma taahhüdümüz öncülük edecek'' ifadelerine yer verdi.

Moderna Aşısının Yüzde 94.1 Oranında Etkili Olduğu Belirtildi

AB Komisyonunun Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) aldığı tavsiye kararını onaylaması bekleniyor. Onay geldiği takdirde, Moderna'nın aşısı, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ardından AB'de onaylanmış ikinci aşı konumunda olacak.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıklamasında, Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) kararını memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, ''Moderna'nın aşısına verilen tasvip kararını onaylamak ve AB'de kullanılabilir durumu getirmek için tüm hızımızla çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı