AB, Kırım ve Sivastopol Nedeniyle Rusya'ya Uyguladığı Yaptırımlar Uzattı

AB, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ve Sivastopol'u yasa dışı ilhakı nedeniyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımların, 23 Haziran 2023'e kadar uzatılması kararını kamuoyuyla paylaştı.

AB, Kırım ve Sivastopol Nedeniyle Rusya'ya Uyguladığı Yaptırımlar Uzattı
Yayınlanma Tarihi : 21 Haziran 2022 01:22

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmesinin üzerine, Kırım ve Sivastopol'da üretilen ürünlerin ithalatını yasakladığı yaptırımları bir yıl daha uzattığını açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Tuğrul Çam'ın haberine göre; İlk olarak 2014'te başlatılan yaptırımlar, Kırım ve Sivastopol'da üretilen ürünlerin AB'ye ithalatının yasaklanmasını, ayrıca bu bölgelerdeki altyapı ve mali yatırımlarla turizm hizmetlerini kapsıyor.

Bunların dışında Kırım'daki şirketlere ulaştırma, telekomünikasyon ile petrol, gaz ve maden arama, üretim çalışmaları gibi enerji alanında bazı ürün ve teknolojilerin satışı da yaptırımlar kapsamında yasak durumda.

AB Konseyinden yapılan açıklamada, yaptırımların 23 Haziran 2023'e kadar uzatıldığı bildirildi.

Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler, Rusya'ya yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı