AB'den 'Dondurulan Rus Varlıkları Ukrayna'nın Yeniden İnşası İçin Kullanılsın' Önerisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dünya Ekonomik Forumu'nun özel oturumunda yaptığı konuşmada, AB'nin Ukrayna için tüm ekonomik gücünü kullandığını hatırlatarak, 'Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda' dedi.

AB'den 'Dondurulan Rus Varlıkları Ukrayna'nın Yeniden İnşası İçin Kullanılsın' Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 19:12

Anadolu Ajansı'ndan Bayram Altuğ ve Gökhan Kurtaran'ın haberine göre; Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Davos Zirvesi olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) özel oturumunda yaptığı konuşmada ağırlıklı olarak Ukrayna'daki duruma değindi.

Moderatörlüğünü WEF'in Kurucu Başkanı Klaus Schwab'ın yaptığı oturumda, Leyen, "Bu sadece Ukrayna'nın hayatta kalması meselesi değil. Bu sadece bir Avrupa güvenliği meselesi değil. Bu, tüm uluslararası düzenimize ilişkin soru işareti oluşturuyor. İşte bu yüzden Rusya'nın saldırganlığına karşı koymak, tüm küresel topluluk için bir görevdir." ifadelerini kullandı.

Leyen, AB olarak Ukrayna'nın galip gelmesi ve yeniden kendi geleceğini belirlemesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulayarak, "Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda ve Putin'in saldırganlığı stratejik bir başarısızlık haline gelmeli." dedi.

AB'nin, tarihinde ilk kez saldırı altındaki bir ülkeye askeri yardım sağladığına dikkati çeken Leyen, "Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz. AB tarafından üçüncü bir ülke için şimdiye kadar tasarlanmış en büyük makro-finansal yardım paketi olan 10 milyar avronun üzerinde makro-finansal yardım önerdik." diye konuştu.

Dondurulan Rus Varlıklarının Ukrayna'nın Yeniden İnşası İçin Kullanılması Çağrısı

Von der Leyen, "Mümkünse (dondurulan) Rus varlıklarını kullanmak da dahil olmak üzere hiçbir taşın altını boş bırakmamalıyız." ifadesini kullandı.

Rusya'yı, enerji kaynaklarını ve gıda güvenliğini küresel silah olarak kullanmakla suçlayan Leyen, şunları kaydetti:

"Bugün, Rus topçuları Ukrayna genelinde tahıl depolarını bilinçli olarak bombalıyor. Karadeniz'deki Rus savaş gemileri de buğday ve ayçiçeği tohumu dolu Ukrayna gemilerini ablukaya alıyor. Bu utanç verici eylemlerin sonuçlarını herkes görüyor. Küresel buğday fiyatları hızla yükseliyor. Bundan en çok zarar görenler ise kırılgan ülkeler ve savunmasız topluluklar. Lübnan'da ekmek fiyatları yüzde 70 arttı ve Odessa'dan yapılan gıda sevkiyatları Somali'ye ulaşamadı. Buna ek olarak, Rusya şimdi bir tür şantaj olarak kendi gıda ihracatını istifliyor. Küresel fiyatları artırmak için tedarikleri elinde tutuyor veya siyasi destek karşılığında buğday ticareti yapıyor. Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor."

Kaynak:Haber Kaynağı