AB'den Rus Mallarının Kaliningrad'dan Geçişini Engelleyen Litvanya'ya Destek

AB, Rusya'nın kara bağlantısı olmayan en önemli bölgesi Kaliningrad'dan çeşitli malların transit geçişini engelleyen Litvanya'ya yazılı destek verdi.

AB'den Rus Mallarının Kaliningrad'dan Geçişini Engelleyen Litvanya'ya Destek
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 17:36

Rusya'ya kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında ve Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus toprağı Kaliningrad ile Rusya arasındaki tek ulaşımın sağlandığı demir yollarına Litvanya hükümeti el koydu. 

Anadolu Ajansı'ndan Ata Ufuk Şeker'in haberine göre; AB Komisyonu Başsözcüsü Eric Mamer, sosyal medya hesabından, Rusya ve Litvanya arasında Kaliningrad'a ulaşım konusunda yaşanan gerilime ilişkin paylaşımlarda bulundu.

Litvanya üzerinden Kaliningrad'a transit geçişle ilgili Komisyon görüşünün açık olduğuna işaret eden Mamer, "Litvanya, Konsey'de oy birliği ile alınan AB'nin Rusya'ya karşı kısıtlayıcı tedbirlerini uyguluyor." ifadesini kullandı.

Mamer, uygulamanın bir abluka olmadığını, Kaliningrad'a temel ihtiyaç maddelerinin tedarikinin engellenmediğini belirtti.

Çelik ve inşaat malzemesi gibi bazı Rus ürünleri ihracatına yönelik AB yaptırımlarının geçiş sürecinin ardından yürürlüğe girdiğine dikkati çeken Mamer, "Litvanya'nın AB topraklarındaki kara yolu ve demir yolu geçişlerinde ek kontroller uygulaması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mamer, bu kontrollerin odaklı, orantılı ve etkili olduğuna işaret ederek, denetimlerin yaptırımlardan kaçınmayı önlemeyi amaçladığını kaydetti.

Litvanya makamlarıyla yakın temas halinde olduklarını belirten Mamer, gerekli olması halinde ek yönlendirmelerde bulunacaklarını vurguladı.

Litvanya, AB'nin yaptırım listesinde olan bazı malların toprakları üzerinden Kaliningrad'a transit geçişini yasaklamıştı.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev, Rusya'nın Litvanya'nın getirdiği yasağa mümkün olan en kısa sürede yanıt vereceğini söylemişti.

Kaynak:Haber Kaynağı