AB'nin göndereceği uçakların THK uçaklarıyla aynı olması tepkiye yol açtı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'deki yangınlarla mücadeleye destek için uçak gönderme kararı aldı. Gönderilen uçakların THK uçaklarıyla aynı olması tepkiye yol açtı...

AB'nin göndereceği uçakların THK uçaklarıyla aynı olması tepkiye yol açtı
Yayınlanma Tarihi : 02 Ağustos 2021 01:54

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla boğuşuyor. Yaşanan bu durum karşısında THK uçakları meselesi ise tartışılmaya devam ediyor.

Türkiye'ye Avrupa Birliği komisyonu yangınlarla mücadele kapsamında üç uçak gönderme kararı aldı.

**************

Ancak Halk TV'nin iddiasına göre gönderilen uçakların kullanılmayan hangarda bekletilen THK uçaklarıyla aynı olduğu öne  sürüldü.

Bu iddianın haber olarak yayınlanması sonrasında muhalefet temsilcileri sert tepki gösterdiler.

****************

Zira yetkililer THK uçaklarının eski ve bakımsız olması nedeniyle kullanılmadığını belirtmişti. Tüm bununla birlikte eskiye rağbet olsa bit pazarına nur doğardı şeklinde de bir savunma yapılmıştı.

Halk TV'de yer alan haberde AB Komisyonundan yapılan açıklamaya yer verildi buna göre komisyon tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği, acil karşılık olarak AB Komisyonunun, Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağının, İspanya'dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği duyuruldu. 

***********************

Öte yandan Bu yangın söndürme uçaklarının "rescEU" adlı Avrupa sivil koruma varlıkları içinde yer aldığı kaydedilen açıklamada, AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi'nin Türk makamlarıyla düzenli temas içinde olduğu belirtildi.. 

*****************

Konuyla ilgili olarak AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB'nin bu zor zamanlarda Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu belirterek, "Daha fazla yardım sağlamaya hazırız." açıklamasında bulunarak desteklerini iletti. Yapılan açıklamanın metni ise şu şekildeydi

54.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Avrupa Türkçe Haber