Almanya, Fas-İspanya Sınırında Yaşanan Can Pazarını Değerlendirdi: 'Şoke Edici'

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Büchner, 1500'den fazla düzensiz göçmenin Fas'tan Kuzey Afrika'da İspanya toprağı Melilla kentine zorla geçmeye çalışırken hayatını kaybedenlerin olmasını 'şoke edici' olarak niteledi.

Almanya, Fas-İspanya Sınırında Yaşanan Can Pazarını Değerlendirdi: 'Şoke Edici'
Yayınlanma Tarihi : 27 Haziran 2022 22:00

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner, Fas'tan Kuzey Afrika'da İspanya toprağı olan Mellila'ya geçmeye çalışan 1500'den fazla düzensiz göçmen ve sınır güçleri arasında çıkan arbedeyi değerlendirdi. Büchner, Fas hükümetince 18 göçmenin hayatını kaybettiği, sivil toplum örgütlerince 27 ila 37 arasında kişinin hayatını kaybettiği  ve 300'den fazla kişinin yaralandığı olaya ilişkin yaptığı açıklamada, durumu 'şoke edici' olarak nitelendirdi. 

Anadolu Ajansı'ndan Erbil Başay'ın haberine göre; Büchner, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında bir soru üzerine, Fas’tan Melilla kentine geçerken hayatını kaybeden düzensiz göçmenlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Bu insanların ölümünden derin üzüntü duyduklarını belirten Büchner, "Sınırı geçmeye çalışırken çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi şoke edici. 300'den fazla yaralı olduğu söyleniyor." ifadesini kullandı.

Büchner, İspanya’nın yaşananları aydınlatılacağını açıkladığına işaret ederek bunun önemli olduğunu, Alman hükümetinin de bunu memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Toplantıya katılan Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Maximilian Kall da İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in söz konusu bölgede yaşananlardan dolayı sarsıldığını belirterek "Bu bizi çok etkiledi. Biz, ilgili kurulların, Avrupa Birliği (AB) kurullarının da bunu aydınlatılmasını bekliyoruz." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı