Avrupa Birliği, Yoksul Ülkelere Para Dağıtacak

AB, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu 'gıda krizinin' olası olumsuz etkilerine karşı Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerine toplam 600 milyon avro destek verecek.

Avrupa Birliği, Yoksul Ülkelere Para Dağıtacak
Yayınlanma Tarihi : 21 Haziran 2022 19:37

Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkileri Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerinde gün geçtikçe daha da hissediliyor. Hali hazırda bu kıtalardaki birçok ülke, gıda, ulaşım ve barınma gibi birçok konuda 'insani kriz' boyutunda yaşıyor. Ukrayna limanlarında yaklaşık 20 milyon ton buğdayın esir kalması ve başta Batılı ülkeler olmak üzere besin kaynaklarının büyük çoğunluğunu kapsayan buğdaydan üretilen una erişim sağlayamayan Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerinde ekmek fiyatları arttı, birçok un fabrikası kapısını kilit vurdu. 

Anadolu Ajansı'ndan Ata Ufuk Şeker'in haberine göre; AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Kalkınma Günleri programında konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşının sadece Ukrayna halkını etkilemediğine işaret eden von der Leyen, milyonlarca ton tahıl sevkiyatının engellenmesinin dünya genelinde en çok ihtiyaç duyanları mağdur ettiğini söyledi.

Von der Leyen, "Ortaklarımıza yardımcı olmak, gıda krizini ve ekonomik şoku önlemek için ilave 600 milyon avroyu harekete geçireceğiz." ifadesini kullandı.

AB'nin gıda güvenliği için 3 milyar avroluk bir paketi bulunduğunu anımsatan von der Leyen, 600 milyon avronun buna ilave olacağını bildirdi.

AB Komisyonu'nun konuyla ilgili açıklamasında, Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerinde insani yardım için 150 milyon avro, sürdürülebilir üretim ve gıda sistemlerinin dayanıklılığı için 350 milyon avro ve makroekonomik destek olarak 100 milyon avro kaynak sağlanacağı kaydedildi.

Dünyadaki buğday ve arpanın yaklaşık üçte birini, ayçiçeği yağının da yüzde 70'ini Rusya ve Ukrayna ihraç ediyordu.

Ukrayna'daki 20 milyon ton tahıl savaş nedeniyle gönderilemiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı