Belçika ekonomisi alt üst oldu! Ülkede Enflasyon 39 Yılın Zirvesinde

Dünya enflasyon belasıyla uğraşıyor. Ekonomisi bugüne dek iyi giden ülkelerden biri olan Belçika'da ocak ayında enflasyon yüzde 7,59'la 1983 yılından beri ölçülen en yüksek seviyeye çıktı

Belçika ekonomisi alt üst oldu! Ülkede Enflasyon 39 Yılın Zirvesinde
Yayınlanma Tarihi : 28 Ocak 2022 18:25

Tüm dünya enflasyon canavarıyla mücadele veriyor. O ülkelerden biri de Belçika.. Bugüne dek Belçika'da enflasyon kontrol altındaydı. Pandemi sonrasında tüm dünyada olduğu gibi Belçika'da da enflasyon yükselişe geçti. Gelen ekonomik veriler Belçika ekonomisinin de zorda olduğunu gözler önüne serdi. 

Belçika İstatistik Kurumu (Statbel), ülkenin ocak ayı enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre, Belçika'da aralık ayında yüzde 5,71 olan enflasyon, ocakta yüzde 7,59'a ulaştı.

Böylece, enflasyon 1983 yılından bu yanan ölçülen en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Ülkede, çekirdek enflasyon ise ocakta yüzde 2,98'e çıktı.

Ocak ayında en önemli fiyat artışları elektrik, doğalgaz, ekmek, tahıl ürünleri, yakıt, sağlık sigortası, içecekler, kalorifer yakıtı, et ve süt ürünlerinde gerçekleşti.

Ülkede enflasyon artışını en fazla tetikleyen unsur ise enerji fiyatlarındaki yükseliş oldu.

Enerjideki fiyat artış oranı yüzde 60,86'yı bulurken, bunun ocak ayı enflasyonuna katkısı yüzde 4,97 düzeyinde gerçekleşti.

Belçika'da 1 yıl öncesine kıyasla elektrik fiyatları yüzde 70,8, doğal gaz fiyatları yüzde 153,7, kalorifer yakıtı yüzde 47,1 ve diğer yakıtlar ise yüzde 25,4 arttı.

Kaynak:Haber Kaynağı