BioNTech aşısı olanları ilgilendiren karar AB'den geldi! Diğerleri üzüldü

BioNTech aşısı olanları ilgilendiren son dakika gelişmesi Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden geldi.

BioNTech aşısı olanları ilgilendiren karar AB'den geldi! Diğerleri üzüldü
Yayınlanma Tarihi : 30 Ağustos 2021 16:21

Uzun bir süredir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları AB ülkelerine girişte vize almakta güçlük çekiyorlardı. Salgının başladığı günden itibaren test ve karantina gibi sorunlarla karşılaşıyorlardı.

Gelen son dakika kararına göre ise bu sorunun önüne geçilecek bir çözüm bulundu.

Anadolu Ajansı'nın servis ettiği habere göre: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) dijital covid-19 aşı sertifikası sistemine dahil edildiğini açıkladı. Bu kararla aşı sertifikası ve geçerli vizeye sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 27 Avrupa Birliği ülkesine seyahat edebilecek.


Şimdiye kadar AB, Türkiye’de yapılan aşılardan sadece BioNTech’i onaylamış durumda.

Öte yandan SHGM’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda da şu ifadelere yer verildi:

“Dışişleri Bakanlığınca yapılan bilgilendirme çerçevesinde, Avrupa Birliği’nin  (AB) Dijital Kovid-19 Aşı Sertifikası Sistemi’ne dahil edilerek ülkemiz tarafından tanzim olunan aşı sertifikalarına eşdeğerlik verilmesine yönelik Yeterlilik Kararı (Adequacy Decision) 19 Ağustos 2021 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilerek 20 Ağustos 2021 tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Aşı olan vatandaşların büyük bir bölümü Türkiye'de BioNTech olmuş ve büyük bir bölümü de Sinovac aşısı olmuştu. Sinovac aşısı olanlara ise daha sonra 3.doz olarak BioNTech aşısı olmalarını önerilmişti.

Gelen bu son dakika haberi doğrultusunda BioNTech olmamış vatandaşların AB ülkelerine seyahat edebilmek için bu aşıyı olmaları gerekecek..

Kaynak: DİKEN- A.A - ULUSAL POST

Avrupa Türkçe Haber