BM, Ukrayna'dan Peş Peşe Gelen Saldırı Haberlerinin Tahıl İhracatı Anlaşmasını Bozmasından Korkuyor

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Ukrayna'da son günlerde artan çatışmaların Karadeniz üzerinden yapılması planlanan tahıl ihracatı anlaşmasını etkilemesinden korktuklarını açıkladı.

BM, Ukrayna'dan Peş Peşe Gelen Saldırı Haberlerinin Tahıl İhracatı Anlaşmasını Bozmasından Korkuyor
Yayınlanma Tarihi : 28 Haziran 2022 00:05

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın açıklamasında, Rus güçlerinin Ukrayna'ya yönelik düzenlediği hava saldırılarını sıklaştırmasının rahatsız edici olduğunu vurgularken, tahıl ihracatı anlaşmasının bozulmasında da endişe duyduklarını açıkladı. 

Anadolu Ajansı'ndan Betül Yürük'ün haberine göre; Dujarric, günlük basın brifinginde, Ukrayna'ya hafta sonu ve bugün düzenlenen hava saldırılarının son derece rahatsız edici olduğunu belirtti.

Kremençuk'ta bugün çok sayıda kişinin bulunduğu bir alışveriş merkezine yönelik hava saldırısını kınayan Dujarric, çatışmaların şiddetlenmesinden ve sivillerin güvenliğinden endişe duyduklarını ifade etti.

Dujarric, "Bugün olanlara rağmen görüşmelerin devam edeceğini ve bir anlaşmaya (tahıl ihracatı) varacağımızı umuyoruz." dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus güçlerinin, Poltava bölgesindeki Kremençuk kentinde 1000'den fazla sivilin bulunduğu alışveriş merkezini vurduğunu duyurmuş, saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ortaya çıkan küresel gıda krizine çözüm için Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatına yönelik Türkiye'nin BM ile yürüttüğü diplomasi devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı