Bulgaristan, Rus Diplomatları 'İstenmeyen Kişi' İlan Etti, 70 Kişi Sınır Dışı Edilecek

Bulgaristan'da dün istifa eden hükümetin Başbakanı Petkov, Rusya Federasyonu’nun Sofya’da görev yapan 70 diplomatı 'casusluk' yaptığı gerekçesiyle ‘istenmeyen kişi' ilan ederek sınır dışı edeceklerini açıkladı.

Bulgaristan, Rus Diplomatları 'İstenmeyen Kişi' İlan Etti, 70 Kişi Sınır Dışı Edilecek
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2022 02:11

Bulgaristan'ın bağımsızlığının 144. yıl dönümünde başlayan Rusya-Bulgaristan arasındaki gerginlik devam ediyor. Bulgaristan, 2021'den bu yana ülkede 'casusluk' yaptıkları gerekçesiyle Sofya Rusya Büyükelçiliğinde bulunan 114 diplomattan10'u aşkın Rus diplomatı sınır etmişti. 

Rusya'nın Ukrayna topraklarına saldırmaya başladığı ilk günden bu yana daha da gerginleşen diplomatik ilişkiler, dün istifa eden hükümetin Başbakanı Petkov'un istenmeyen kişi' ilan edilen 70 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini duyurmasının ardından kopma noktasına geldi.

Anadolu Ajansı'ndan Ihvan Radoykov'un haberine göre; Petkov, parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Pazar günü 70 kapasiteli bir Rus uçağının dolu bir şekilde Moskova seferine çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Her biri yabancı menfaatlerin lehine çalışan 70 diplomatı memleketlerine geri yollayacaklarını ifade eden Petkov, “Bu kişilerin büyük bir bölümü başka bilgi toplama servisleri için çalışırken, diplomatik zırhını sadece ‘paravan olarak’ kullanmıştır. Yabancı ülkelerin hükümetlerinin bizim iç işlerimize karışmaya teşebbüste bulunduklarında biz de karşı tavrımızı net koyarız. Tavrımız Rusya halkına karşı bir tutum değildir.” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı