Doğal gaz fiyatlarına Yüzde 31 zam

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesinin ardından Avrupa'da mart vadeli kontratlarda doğal gaz fiyatları yüzde 30,7 artış gösterdi

Doğal gaz fiyatlarına Yüzde 31 zam
Yayınlanma Tarihi : 24 Şubat 2022 23:19

Rusya'nın Ukrayna'yı vurmasıyla birlikte piyasalar allak bullak oldu. Doğal gaz konusunda Rusya'ya bağımlı olan Avrupa bundan böyle Doğal gaz konusunda kötü haberler almaya devam edecek görünüyor.

Bugün ajanslar tarafından duyurulan son dakika gelişmesine göre doğal gaz fiyatları , Mart ayı itibariyle zamlı fiyattan kullanılacak. Avrupa Birliği ülkeleri Rusya'ya yaptırım kararı almıştı. 

Finansal piyasalarda, Ukrayna krizinin tırmanması petrol, enerji ve altın fiyatlarını yükseltirken, hisse senedi fiyatlarında keskin düşüş görüldü.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören mart vadeli kontratların fiyatı dünü yaklaşık 88 avro ile tamamlamıştı.

Güne 100 avronun üstünde başlayan doğal gaz kontratlarının fiyatı 125 avroyu gördükten sonra Türkiye saatiyle 10.12'de dünkü kapanışa göre yüzde 30,7 artışla 115 avrodan işlem gördü.

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurması ve enerji tedarikinde yaşanabilecek kısıntılarla arzın daha da sıkılaşacağına yönelik endişeler etkili oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı