Finlandiya'dan Türkiye'ye Zeytin Dalı

Finlandiya Başbakanı Marin, 2022 NATO Zirvesi öncesi Türkiye'nin ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkmasına ilişkin yaşanan sorunun çözüleceğine inandığını açıkladı.

Finlandiya'dan Türkiye'ye Zeytin Dalı
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 00:08

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Marin, NATO üyelik sürecinde Türkiye'nin endişelerinin giderilerek, ortak bir yol bulacaklarına inandıklarını ifade etti.

Anadolu Ajansı'ndan Stipe Majic ve Lejla Biogradlija'nın haberine göre; Marin, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Hırvat mevkidaşı Andrej Plenkovic ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Marin, NATO'nun birlik içerisinde olması gerektiğini söyleyerek, Finlandiya ve İsveç'in NATO'yu uzun vadede daha güçlü kılacağını belirtti.

Marin, bir soru üzerine, NATO üyeliğine Türkiye'nin karşı çıkması üzerine yaşanan sorunun Madrid'de yapılacak NATO zirvesi öncesi çözüme ulaşacağına inandığını ifade ederek, çözümün NATO'nun açık kapı politikasıyla geleceğini düşündüğünü aktardı.

Plenkovic de Hırvatistan'ın NATO üyelik yolunda Finlandiya'ya destek verdiğine işaret ederek, "Finlandiya'nın NATO'ya üye olma kararına saygı duyuyoruz. NATO'nun güvenlik şemsiyesini Finlandiya ve İsveç de istiyor. Hırvatistan, NATO'nun günümüz dünyasındaki öneminin farkında. Finlandiya'nın ise Rusya ile sınırı var." dedi.

İki başbakan, Ukrayna'ya Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü verilmesi noktasında da hemfikir olduklarını ifade etti.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile görüşen Marin, bölgede Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'yı ziyaret etmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı