Fransa'da Bir Camiye Saldırı Planlayan 23 Yaşındaki Kişi Yakalandı

Fransa'nın Lille kentindeki Lille Sud Camisini sosyal medyada hedef göstererek saldırı düzenlenme tehdidinde bulunan 23 yaşındaki genç polis güçleri tarafından gözaltına alındı.

Fransa'da Bir Camiye Saldırı Planlayan 23 Yaşındaki Kişi Yakalandı
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2022 01:50

Fransa'nın kuzeyinde yer alan Lille kentindeki Lille Su Camisini, sosyal medyadan yazdığı sözlerle hedef haline getiren ve saldırı tehdidinde bulunan ırkçı 23 yaşındaki genç gözaltına alındı. 

Anadolu Ajansı'ndan Esra Taşkın'ın La Voix Du Nord yerel gazetesinden derlediği habere göre; salı günü sosyal medyada dolaşan görüntüde bir kişi Lille Sud Camisini çekerek, "Burası cami. Küçük bir cami, ancak cuma günleri çok kalabalık, yaklaşık 20 insanı öldürmenin bir yolu var.” ifadesini kullanıyor.

Görüntüde konuşan kişi caminin önünde Müslüman olup olmadığına bakacağını, hepsini öldüreceğini ve daha önce hiç bu kadar kararlı olmadığını söylüyor.

Lille Savcılığı, söz konusu gencin, "bir dine mensup bir grubu öldürmekle tehdit etmek ve terör eylemi propagandası yapmak" gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında bu sabah gözaltına alındığını aktardı.

Savcılık, gencin söz konusu görüntüde cami cemaatine yönelik tehditleri sarf eden kişi olduğunu kabul ettiğini, bunu alkolün etkisiyle yaptığını savunduğunu belirtti. Soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter'da, Lille kentindeki bir caminin "ciddi tehditlerin" hedefi olduğunu ve talimatı üzerine caminin polislerce güvenlik altına alındığını belirtti.

Bu arada, söz konusu görüntü ilgili kurumlara yapılan başvurular sonucu sosyal medyadan kaldırıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı