Hollanda’da Covid-19 Kısıtlamalarını kaldırıyor

Hollanda Sağlık Bakanı Kuipers, ülkede uygulanan Covid-19 kısıtlamalarının 25 Şubat'tan itibaren tamamen kaldırılacağını duyurdu.

Hollanda’da Covid-19 Kısıtlamalarını kaldırıyor
Yayınlanma Tarihi : 16 Şubat 2022 00:05

Avrupa'nın dört bir yanında koronavirüs kısıtlamaları kaldırılmaya başlandı. Çok sayıda ülke artık koronavirüse karşı almış olduğu önlemleri gevşetme kararı alırken o ülkelerden biri de turizm ülkesi olarak bilinen Hollanda oldu. Hükümet tarafından alınan karar Hollanda'da yaşayanlar tarafından sevinçle karşılandı.

İhlas Haber Ajansı'ndan Ali Parıltı'nın haberine göre ülke genelinde uygulanan korona kısıtlamaları tümüyle kaldırılacak. Kısıtlamaların geçerli olacağı yerler ise Sağlık Bakanı tarafından açıklandı.

Hollanda Sağlık Bakanı Kuipers, ülkede uygulanan Covid-19 kısıtlamalarının 25 Şubat'tan itibaren tamamen kaldırılacağını duyurdu. Maske ve sosyal mesafe kuralı sadece toplu taşıma ve havaalanlarında uygulanacak.

Hollanda'da protestolara neden olan Covid-19 kısıtlamaları kademeli olarak kaldırılıyor. Hollanda Sağlık Bakanı Kuipers yaptığı açıklamada, bugünden itibaren ülkede uygulanan Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılacağını duyurarak, kötü zamanların geçtiğini kısıtlamaların sonuna gelindiğini belirtti. Ernst, "Herkes Covid-19 olmasına rağmen hasta sayısı düştü bu da gösteriyor ki elimizdeki verilerle yeni mutasyon o kadar da korkutucu değil. Covid-19 geçirenlerin sayısı yüksek ama hastaneye yatışlar düşük olduğundan dolayı ve halkın çoğunluğunun aşı olarak bağışıklık kazanması Covid-19 kısıtlamalarının sonunu getirdi" dedi.

Kademeli olarak tüm yasakların kaldırılacağı ifade eden Ernst, evlerde uygulanan kısıtlı misafir kuralının tamamen kaldırılarak evlere istenildiği kadar misafir kabul edilebileceğini, gece kulüplerinin yerel saatle 01.00 e kadar hizmet vereceğini açıkladı.

Karantina süresinin 5 günle sınırlandırıldığını aktaran Ernst, evden çalışmanın sona erdiğini dile getirdi. Restoran, tiyatro ve sinemalar 500 ve üzeri kişiye kadar müşteri alabileceğini açıklayan Ernst, 25 Şubat'a kadar aşı bilgisi, test sonucu ve daha önce hastalığın geçirilip geçirilmediğine dair bilgilerin yer aldığı QR kod uygulamasının devam edeceğini ve 25 Şubat'tan itibaren bu uygulamanın da sona ereceğini aktardı.

Maske ve sosyal mesafe kuralı sadece toplu taşıma ve havaalanlarında uygulanacak.

Kaynak:Haber Kaynağı