İngiltere Başbakanı Johnson'dan İskoçya'nın İkinci Bağımsızlık Referandumuna 'Ret'

İngiltere Başbakanı Johnson, İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Sturgeon'a gönderdiği mektupta, İskoçya'nın ikinci bir bağımsızlık referandumu düzenlemesini açıkça reddetti.

İngiltere Başbakanı Johnson'dan İskoçya'nın İkinci Bağımsızlık Referandumuna 'Ret'
Yayınlanma Tarihi : 06 Temmuz 2022 22:54

2014'te İskoçya'da yapılan ve Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın oylandığı referandum, yüzde 44.7 'evet', yüzde 55.3 'hayır' oyu ile sonuçlanmıştı. 2023 yılında ikinci kez referanduma giderek Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etmek isteyen İskoçya'ya bu sefer İngiltere Başbakanı Johnson engel oldu.

İngiltere Başbakanı Johnson, İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Sturgeon'ın talebini ve bağımsızlık gerekçelerini inceledikten sonra yanıt olarak gönderdiği mektupta, 2014 referandumunu hatırlatarak, İskoç halkının yanıtının net olduğunu ve referanduma karşı olduğunu ifade etti.

Anadolu Ajansı'ndan Zuhal Demirci'nin haberine göre; İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon'a yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Bir başka bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz Parlamentosundan, İskoç Parlamentosuna yetki devri için ortaya koyduğunuz argümanları dikkatle inceledim. Ülkemiz yurt içi ve yurt dışında eşi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğu için 2014’te İskoç halkı tarafından açıkça yanıtlanan bir soruya geri dönme zamanının geldiği konusunda hemfikir değilim."

Johnson mektubunda, İngiliz ve İskoç hükümetinin birçok konuda yaptığı iş birliğinin önemi dikkati çekti.

"İskoç Demokrasisi Ne Bu Ne De Başka Bir Başbakanın Tutsağı Olacak"

Nicola Sturgeon, Twitter'dan Johnson'ın kendisine gönderdiği mektubu paylaşarak, bunun, Johnson'ın "başbakan olarak yaptığı son eylemlerden biri" olduğu yorumunda bulundu.

Sturgeon, "Açıkça söylemek gerekirse, İskoçya bağımsızlığı seçme fırsatına sahip olacak. Umarım 19 Ekim 2023'te yapılacak bir referandumda ama değilse de genel seçimle. İskoç demokrasisi ne bu ne de başka bir başbakanın tutsağı olacak." ifadelerine yer verdi.

İskoçya Hükümeti, 19 Ekim 2023'te Bağımsızlık Referandumu Düzenlemek İstiyor

İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Sturgeon, 28 Haziran'da yaptığı açıklamada, 19 Ekim 2023'te bağımsızlık referandumu düzenlemek istediklerini, bu planın yasallığının belirlenmesi için Yüksek Mahkemeye başvuracaklarını ve merkezi hükümetle de görüşmeye "hazır ve istekli" olduklarını söylemişti.

İstişare amaçlı referandum yapacaklarını ve buna ilişkin tasarının da parlamentoya sunulduğunu belirten Sturgeon, oylamada halka "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" diye sorulacağını bildirmişti.

Referandumun "yasal" olması gerektiğini ve bunun müzakere edilemez olduğunu kaydeden Sturgeon, merkezi hükümetin onayı olmadan yapılabilecek bir referandumun yasallığının belirlenmesi için Yüksek Mahkemeye başvurulacağını açıklamıştı.

Sturgeon, mahkemenin, İskoç Parlamentosunun referandum düzenleme yetkisine sahip olmadığına karar vermesi durumunda, bir sonraki genel seçimin, "fiili bir referandum" olacağını aktarmıştı.

İskoçya Başbakanı, mahkemenin lehte karar vermesi durumunda ise ilgili tasarıyı yasalaştıracaklarını bildirmişti.

Referandum İçin Onay Gerekiyor

Yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz Parlamentosundan izin almak gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir iznin çıkması imkansız görülüyor.

Bu nedenle, bağımsızlık yanlılarının alternatif yollar deneyebileceği değerlendiriliyor. Bu seçeneklerden birini, İngiliz Parlamentosundan izin alınmasını zorunlu kılan yasaya karşı mahkemeye gitmek oluşturuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı