İsviçre, NATO Üyeliği İçin Türkiye ile İşbirliğine Hazır

İsveç Başbakanı Andersson, AB Konseyi Başkanı Michel ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına, Türkiye ile güvenlik ve terörle mücadele konularında işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

İsviçre, NATO Üyeliği İçin Türkiye ile İşbirliğine Hazır
Yayınlanma Tarihi : 25 Mayıs 2022 17:26

Anadolu Ajansı'ndan Atila Altuntaş'ın haberine göre; İsviçre Başbakanı Andersson, resmi temaslarda bulunmak üzere İsveç'in başkenti Stockholm'e gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü. İki lider daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile NATO için müzakere yapmayı önemsediklerini ifade eden Andersson, ''Türkiye ile güvenlik ve terörle mücadele konularında ikili iş birliğini güçlendirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Türkiye ile görüşmeler şu anda sürüyor. Bu görüşmelerin devam etmesini bekliyoruz.'' dedi.

Terör örgütlerine para göndermediklerini aktaran Andersson, ''İsveçli diplomatlar Ankara'da. Terör örgütlerine silah ve para göndermiyoruz. Medyada çıkan ya da belirsiz olan şeyleri tartışıp, konuşup açıklığa kavuşturacağız.'' değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel de AB'nin İsveç'in NATO üyeliğini desteklediğini ve Avrupa'yı daha güvenli hale getireceklerini kaydetti.

Avrupa ülkelerinin Rus gazından bağımsız bir hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Michel, gelecek hafta yapılacak AB zirvesinde AB'nin Rus petrolüne yönelik yaptırımları konusunda bir karar çıkmasını umduğunu dile getirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı