Koltuğu sallantıda olan Macron'dan Avrupa'ya şaşırtan Türkiye tavsiyesi

Fransa'da seçimler ikinci tura kaldı. Macron'un koltuğu ise giderek tehlikeye giriyor. Macron dikkat çeken bir açıklama yaparak Avrupa'ya Türkiye uyarısında bulundu

Koltuğu sallantıda olan Macron'dan Avrupa'ya şaşırtan Türkiye tavsiyesi
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 20:37

Şimdilerde tüm gözler Fransa seçimlerinde.. Seçimler ikinci tura kalınca Macron ne yapacağını şaşırdı. Büyük panik sürerken Macron birden bire ılımlı mesajlar vermeye başladı. Türkiye hakkında şaşırtıcı bir açıklama yapan Macron dikkat çeken  bir öneri de bulundu.

Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna arasındaki arabulucu olması anlaşılan Macron'un aklını başına getirmiş görünüyor yorumları yapılırken Macron'un Türkiye önerisi Avrupa basınında da manşetlere çekildi. 

AA'nın haberine göre Macron, Le Point dergisine verdiği özel demeçte, Avrupa'nın daha geniş bir barış, ekonomik iş birliği ve serbest dolaşım alanı düşünmesi gerektiğini belirtti.

"Avrupa'nın Türkiye ve Rusya ile ilişkilerini yeniden düşünmesi önemli. Aksi takdirde Avrupa barış içinde yaşayamaz." ifadesini kullanan Macron, Rusya'nın Çin'e yöneldiğini aktardı.

Macron, Türkiye'nin de Suudi Arabistan ve İran gibi ülkeler ile sorunlar yaşadığını ileri sürdü.

Türkiye'nin uzun vadede Batı'ya sırtını dönmemesi gerektiğini ifade eden Macron, Batı'nın zayıflığının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'ya karşı savaş başlatma konusunda cesaretlendirdiğini belirtti.

Macron, Putin'in daha birkaç hafta önce savaşı durdurmayacağına karar verdiğini kaydetti.