Maymun Çiçeği Virüsü İngiltere'yi Alarma Geçirdi, Vaka Sayısı Yükselişe Geçti

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, yeni 36 maymun çiçeği vakası tespit edildiğini açıklarken, toplam vaka sayısının 56 olduğunu bildirdi. Ayrıca, virüs temaslı kişilerin 21 gün evden çıkmamaları talep edildi.

Maymun Çiçeği Virüsü İngiltere'yi Alarma Geçirdi, Vaka Sayısı Yükselişe Geçti
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 01:57

Anadolu Ajansı'ndan Hasan Esen'in haberine göre; İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansının açıklamasında, yeni 36 vaka ile toplam sayısının 56'ya çıktığı belirtildi.

Virüsün genellikle insanlar arasında kolayca yayılmadığı ancak kişiden kişiye yakın temas veya maymun çiçeği olan bir kişinin kullandığı giysiler, yatak takımları veya mutfak eşyalarıyla bulaşabileceği vurgulanan açıklamada, "Mevcut salgın önemli ve endişe verici olsa da İngiltere nüfusu için risk düşük olmayı sürdürüyor." ifadesi yer aldı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, teyit edilmiş vakalarla temaslı olduğu düşünülen kişilerden 21 güne kadar evde kendilerini izole etmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Avrupa Birliği'nin Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ise 15-23 Mayıs'ta Avrupa Birliği üyesi 8 ülkede 85 kişide maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini bildirmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı