NATO, Türkiye'nin Meşru Endişelerini Gidermek İçin Finlandiya ve İsveç ile Çalışma Yürütüyor

2022 NATO Zirvesi öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında Çekya Başbakanı Petr Fiala ile bir araya geldi.

NATO, Türkiye'nin Meşru Endişelerini Gidermek İçin Finlandiya ve İsveç ile Çalışma Yürütüyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2022 17:37

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenecek 2022 NATO Zirvesi öncesi, Çekya Başbakanı Petr Fiala ile NATO karargahındaki gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yaptı. 

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Tuğrul Çam'ın haberine göre; Stoltenberg, Çekya Başbakanı Petr Fiala ile NATO karargahındaki görüşmesinden sonra basına açıklama yaptı.

28-30 Haziran'daki Madrid Zirvesi'nde görüşülecek konulardan birinin Finlandiya ve İsveç'in üyelik başvuruları olduğunu hatırlatan Stoltenberg, başvuruları "tarihi" gelişme olarak değerlendirdi.

Stoltenberg, tüm müttefiklerin güvenlik endişelerinin ele alınmasını ve katılım sürecinde ilerleme sağlamak istediklerini ifade ederek, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri bulunuyor. Finlandiya ve İsveç ile bunları gidermek için çalışıyoruz." dedi.

Madrid Zirvesi'nde görüşülecek konulara da değinen Stoltenberg, İttifakın yeni Stratejik Konsept belgesinin kabul edileceğini, Ukrayna'ya yardımların ele alınacağını, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in liderlere hitap edeceğini, NATO'nun harcamaları ve yük paylaşımının değerlendirileceğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı