Polis Korunmasında Kur'an-ı Kerim Yakan Irkçı Paludan'ın 'Korunma' Bedeli Ağır Oldu

İsveç'in Örebro kentinde Kur'an-ı Kerim yakan Danimarkalı ırkçı siyasetti Rasmus Paludan'ın eylemi için tahsis edilen 100 polis ve 10 istihbarat elamanının maliyetinin 220 bin dolar olduğu ortaya çıktı.

Polis Korunmasında Kur'an-ı Kerim Yakan Irkçı Paludan'ın 'Korunma' Bedeli Ağır Oldu
Yayınlanma Tarihi : 21 Mayıs 2022 01:55

Anadolu Ajansı'ndan Atila Altuntaş'ın haberine göre; Örebro Polis Müdürü Lars Wiren, Örebro kentinde 13 Mayıs'ta Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonunda polisin Paludan için aldığı koruma önlemlerin 2,2 milyon kronu bulduğunu söyledi.

Ülkenin resmi radyosu SR'ye açıklama yapan Wiren, "Bu programın maliyeti pahalıydı, büyük bir polis kaynağı gerektiriyordu. Çok büyük önlemler alındı ve fatura da kabarık çıktı. Bazen polis böyle büyük önlemlere büyük kaynak ayırabiliyor. Burada olay çıkmamasından dolayı mutluyum. Ama bunun çok yüksek maliyeti olduğunun da farkındayız." ifadelerini kullandı.

İsveç'te 12 ve 14 Mayıs'ta bulunan Paludan, 7 bölgede polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakmıştı. Paludan'ı yaklaşık 100 polis korurken İsveç İstihbarat Teşkilatından (SEPO) 10 sivil polis de yakın koruma sağlamıştı.

Polis tarafından sadece Örebro kentinde Paludan'ın koruma maliyeti açıklanırken, diğer bölgelerdeki maliyet hakkında bilgi verilmedi.

Kaynak:Haber Kaynağı