'Putin'in Savaşı' 12 Milyondan Fazla Ukraynalıyı Yerinden Etti

BM, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan bu yana geçen 4 ayda yaklaşık 12 milyondan fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

'Putin'in Savaşı' 12 Milyondan Fazla Ukraynalıyı Yerinden Etti
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 01:06

Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve özgürlüğüne ilk ateş ettiği 24 Şubat'tan bu yana tam 4 ay geçti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, günlük basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmaya başladığı ilk günden bu yana yaklaşık 12 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yerinden olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı'ndan Islam Doğru'nun haberine göre; BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, New York genel merkezindeki günlük basın toplantısında, Ukrayna'daki son insani durum hakkında bilgi verdi.

Dujarric, “Bugün itibarıyla Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde dört ay doldu. BM Ukrayna Kriz Koordinatörü Amin Awad, savaşın 12 milyondan fazla Ukraynalıyı yerinden ettiğini ve buna kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.” dedi.

BM’nin, Ukrayna hükümetinin yanı sıra bölgede 300’den fazla sivil partner ile yakın olarak çalıştığını kaydeden Dujarric, şu ana kadar temel konularda destek için 9 milyon kişiye ulaşıldığı bilgisini paylaştı.

Dujarric, “Ukrayna'nın doğu bölgelerinde acil yardıma ihtiyacı olan sivillere insani yardımların ulaştırılması çağrısında bulunmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı