Rusya, Ukrayna Tahılının İhracatı İçin 'Güvenli Koridor' Oluşturdu

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Ukrayna limanlarında, Rusya'nın saldırısı sonucu mahsur kalan tahılın yabancı gemiler ile güvenle çıkarılmasını için hazır olduklarını açıkladı.

Rusya, Ukrayna Tahılının İhracatı İçin 'Güvenli Koridor' Oluşturdu
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 18:55

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'daki limanlarda mahsur kalan yaklaşık 15-20 milyon ton tahılın, ihracatı için Rus güçlerince güvenli koridor oluşturulduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan Dmitri Chirciu'nun haberine göre; Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ukrayna'daki limanlardan tahılın çıkarılması konusunda açıklamalarda bulundu.

Karadeniz ve Azak Denizi'nde insani koridorların güvenli çalışması için gerekli koşulların Rus güçlerince oluşturulduğunu belirten Zaharova, tarım ürünlerinin ihracatı için Mariupol ve Berdyansk limanlarının kullanılabileceğini söyledi.

Zaharova, "Rusya'nın, Ukrayna tahılının yabancı gemilerle çıkarılmasını sağlamaya hazır olduğunu teyit ediyoruz. Bu, gemilerin silah kaçakçılığı konusunda kontrol edilmesi ve Kiev'in Karadeniz'de kışkırtıcı eylemlerden, mayın tehdidi ve gerilim oluşturmaktan vazgeçmesi şartıyla gerçekleşebilir. Tahıl, gübre, enerji ve diğer kritik ürünlerin ihracatı konusunda yükümlülüklerimizi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha teyit ediyoruz." dedi.

"Yaptırım baskılarına rağmen gıda ihracatına ikili kanallar üzerinden devam ettiklerini" dile getiren Zaharova, yılın sonuna kadar uluslararası pazarlara yaklaşık 25 milyon ton tahıl ve 22 milyon ton gübre tedarik edebileceklerini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin gıda ve tahıl krizini kışkırttığı yönünde açıklamaların Batılı ülkeler ve Birleşmiş Milletler (BM) dahil uluslararası örgütlerin temsilcilerince yapıldığına dikkati çeken Zaharova, bunun "yalan" olduğunu savundu.

Kaynak:Haber Kaynağı