Rusya'dan Kanada'ya Yaptırım, Aralarında Siyasi Yetkililerde Var

Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarında siyasi yetkililer, profesörler ve yerel yönecilerin olduğu toplam 43 Kanada vatandaşına uyguladığı yaptırım kapsamınca ülkeye girişine yasak getirildiğini açıkladı.

Rusya'dan Kanada'ya Yaptırım, Aralarında Siyasi Yetkililerde Var
Yayınlanma Tarihi : 27 Haziran 2022 22:11

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada'nın mayıs ayında Rus şirketlerine ve üst düzey yönetici ve ailelerine uyguladığı yaptırıma karşılık olarak, aralarında bazı bakanlıklar ve başbakanlık yetkililerinin olduğu toplam 43 Kanada vatandaşını yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan Dmitri Chirciu'nun haberine göre; Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kanada'nın mayıs ayında Rus şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile aile üyelerine yaptırım kararı aldığı anımsatıldı.

Buna yanıt olarak 43 Kanadalının yaptırım listesine alınarak Rusya'ya girişine "kalıcı olarak" yasak getirildiği belirtilen açıklamada, söz konusu isimlerin yer aldığı liste yayımlandı.

Listede, bazı bakanlıklar ve başbakanlık yetkilileri ile iktidardaki Liberal Parti temsilcilerinin yanı sıra federal ve bölgesel birimlerdeki yetkililer, okul ve üniversite çalışanları ve siyasi uzmanlar yer aldı.

Kanada yönetiminin, Rusya karşıtı siyaset izlediği vurgulanan açıklamada, "Rusya tarafı, Ottawa'nın düşmanca eylemlerine önlem alma hakkını kendisinde saklı tutar." ifadesine yer verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı