Rusya'dan Küresel Gıda Krizine İlişkin 'Problemin Kaynağı Biz Değil, Batı' Açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD ve AB ülkelerinin uyguladıkları yaptırımlar nedeniyle küresel gıda krizinin tetiklendiğini, kendilerinin buna yol açmadıklarını savunurken, her zaman güvenilir bir tedarikçi olduklarını açıkladı.

Rusya'dan Küresel Gıda Krizine İlişkin 'Problemin Kaynağı Biz Değil, Batı' Açıklaması
Yayınlanma Tarihi : 23 Mayıs 2022 14:43

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı'nın küresel gıda krizini tetiklediğini belirterek, "Problemin kaynağı biz değiliz" açıklamasında bulundu.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Batı'nın Rusya'ya yaptırımları devam ediyor. Bu yaptırımların küresel bir gıda krizini tetiklediğini ifade eden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Rusya her zaman güvenilir bir tahıl ihracatçısı olmuştur" açıklamasında bulundu.

Problemin Kaynağı Biz Değiliz

Peskov ayrıca, Birleşmiş Milletler'in (BM) dünyanın kıtlığa neden olacak bir yiyecek krizi ile karşı karşıya olduğuna dair değerlendirmeleriyle aynı fikirde olduklarını ifade ederek, "Problemin kaynağı biz değiliz. Dünyada açlığa yol açan problemin kaynağı, bize yaptırım uygulayanlar ve yaptırımların kendisidir" dedi. Batı tarafından Ukrayna'ya silah gönderildiğini söyleyen Peskov, Ukrayna'nın demiryolu hatlarını kullanarak Polonya'ya buğday ihraç etmesinin Rusya tarafından engellenmediğini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya, Türkiye, Ukrayna, ABD ve BM ile Ukrayna'daki tahıl ihracatını eski haline döndürmek için yoğun çaba halinde olduklarını belirtmişti. Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık 3'te 1'lik kısmını oluşturuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı