Savaş Nedeniyle Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyonu Aştı

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, başta Ukrayna-Rusya savaşı olmak üzere yakın zamanda da gerçekleşen işgal ve savaşlar nedeniyle 100 milyonu aşkın kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Savaş Nedeniyle Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyonu Aştı
Yayınlanma Tarihi : 23 Mayıs 2022 14:56

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Faruk Yıldız'ın haberine göre; Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 sonuna doğru dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin 90 milyona yükseldiğini kaydederek, son aylarda Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Ukrayna'da çıkan çatışmaların bu rakamı artırdığını belirtti.

Grandi, bugün itibarıyla zorla yerinden edilen kişi sayısının 100 milyonu geçtiğini belirterek, "100 milyon oldukça yüksek ve endişe verici bir rakam. Bu sayıya bundan önce hiç erişilmemişti." ifadesini kullandı.

Yerinden edilen kişi sayısındaki artışın dünya için uyanış çağrısı olması gerektiğini vurgulayan Grandi, iç çatışmalar, siyasi takip ve insanları göçe zorlayan sebeplerin son bulması çağrısı yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı