Türkiye'deki gençlere AB'den ücretsiz bilet ve otel fırsatı

Avrupa Birliği (AB), "DiscoverEU" projesi kapsamında 2004 doğumlu gençlere ücretsiz seyahat imkanı vereceğini duyurdu.

Türkiye'deki gençlere AB'den ücretsiz bilet ve otel fırsatı
Yayınlanma Tarihi : 14 Eylül 2022 15:22

Avrupa Birliği beklenmedik bir adım atıyor. Gençlerin Avrupa'yı keşfetmesi için Avrupa'yı keşfet projesini devreye alacak olan Avrupa Birliği beklenmedik bir hamle yaptı.

Proje kapsamında gençlere 1 ay boyunca kullanacakları tren, otobüs veya uçak biletinin sahibi olacak. Gençler bu biletlerden 1 ay boyunca yararlanacak.

Ayrıca proje kapsamında başvurup kabul edilen gençler Avrupa'da kaldıkları otellerde herhangi bir ücret ödemeyecek. Yeme içme masrafları da proje kapsamında sağlanacak.

Avrupa birliği 2022 yılını Avrupa Gençlik Yılı ilan etmişti.

Söz konusu projeye başvuru detayları da belli oldu.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre; Projeye  AB ülkeleri ile Türkiye, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç ve Sırbistan gibi "Erasmus+" programı kapsamındaki üçüncü ülkelerden birinde yaşayan 18 yaşındaki gençler katılabilecekler. 2004 doğumlu gyoençlerin yararlanacağı bu proje kapsamında 35 bin gence , ücretsiz yolculuk bileti ile ziyaret edilecek ülkelerde yemek, konaklama, kültür, spor ve diğer hizmetler için indirim kartı tahsis edilecek.

Ücretsiz seyahat için başvurular Avrupa Gençlik Portalı üzerinden başlayacak . 11 Ekim'de başlayacak olan başvurular 25 Ekim tarihinde sona erecek.