Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'dan İadesini İstediği 33 Kişilik Liste Yerine Ulaşmadı

İsveç Başbakanı Andersson, NATO Liderler Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'dan 33 kişinin iadesini istediği yönünde basından çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'dan İadesini İstediği 33 Kişilik Liste Yerine Ulaşmadı
Yayınlanma Tarihi : 30 Haziran 2022 00:17

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, davetli olarak gittiği 2022 NATO Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin NATO üyelik müzakerelerinin 1 yıl sürebileceğini aktarırken, Türkiye ile terör örgütlerine ilişin yaptığı görüşmeye de değindi. 

Anadolu Ajansı'ndan Atila Altuntaş'ın haberine göre; NATO Liderler Zirvesi’nin davetlisi olarak İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Andersson, basına açıklamalarda bulundu.

İsveç'in NATO'ya üyelik müzakerelerinin bir yıl sürebileceğini belirten Andersson, bugünkü toplantıyı ve sürecin ilerlemesini sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Andersson, İsveç ve Finlandiya'dan 33 kişinin Türkiye'ye iadesi konusunda Türk basınında çıkan haberlere ilişkin, "Böyle bir dosya geldi mi bilmiyorum. Bunları yetkililer ile birlikte yasalar çerçevesinde ele alacağız." dedi.

İsveç vatandaşlarının sınır dışı edilemeyeceğini aktaran Andersson, "Türkiye ile yaptığımız görüşmede uluslararası hukuka uyacağımızı belirttik, terörist olmayanın endişe duymasına gerek yok." ifadesini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Aftonbladet gazetesine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin terör saldırıları konusundaki endişelerini ciddiye aldıklarını ifade eden Linde, "İsveç ve Finlandiya’nın bu sözü edilen PYD, YPG ve Türkiye’nin FETÖ olarak adlandırdıklarına, silah ve para gibi Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden bir konuda destek vermeyeceği yönünde anlaştık." dedi.

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız Milletvekili Amineh Kakabaveh ile Sosyal Demokrat partinin yaptığı anlaşmanın son bulduğunu vurgulayan Linde, "Kakabaveh ile Sosyal Demokrat Partinin yaptığı anlaşma Meclis kapanana kadardı, Meclis kapandığı için de bu anlaşma sona erdi." diye konuştu.

Türkiye-İsveç-Finlandiya tarafından imzalanan ortak muhtıra sonrası Ann Linde hakkında gensoru önergesi vereceğini açıklayan Kakabaveh'in tavrını da değerlendiren Linde, "İsveç Parlamentosunun tüm üyeleri, istedikleri kişiye karşı güvensizlik talep etme hakkına sahip. Kakabaveh bizim NATO'ya katılmamızı istemediğinden çok üzgün olduğunu anlıyorum." şeklinde konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı