Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'dan Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'a Sert Tepki

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'e 'topraklarınızın bir kısmından vazgeçin' açıklamasına tepki göstererek, Ukrayna'nın Rusya ile barış anlaşmasına varmak için asla topraklarından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'dan Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'a Sert Tepki
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2022 01:04

Davos Zirvesi olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) özel oturuma katılan Kuleba, soruları cevapladı.

Kuleba, 23 Mayıs'ta WEF'te bir panele video konferans yöntemiyle bağlanan ve "Ukrayna'nın Rusya ile barış anlaşmasına varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiğini" söyleyen eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'e tepki gösterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, "Henry Kissinger'a saygı duyuyorum ama şu an ABD yönetiminde resmi bir pozisyonda değil. Onun kendi fikirleri var ama biz güçlü şekilde onun bu görüşleriyle aynı fikirde değiliz. Bu bizim yapacağımız bir şey değil." ifadesini kullandı.

Ukrayna'nın Rusya'ya karşı taviz politikasının işe yaramadığını vurgulayan Kuleba, "2014- 2022 arasında Ukrayna'nın savaşı durdurmak için Rusya'ya taviz verme politikası başarısız oldu. Bunun sonucu olarak da İkinci Dünya savaşında bu yana Avrupa'daki en büyük savaşı gördük. Bu bir kere başarısız olduysa ikincisinde de başarısız olur." değerlendirmesinde bulundu.

'Rusya'dan Satın Almayı Bırakın' Çağrısı

Kuleba, Ukrayna ekonomisinin "Rus ekonomisinin yaptırımlardan mustarip olduğundan daha fazla Rus yıkımı ve saldırılarından acı çektiğini" söyledi.

Rusya'ya karşı yaptırımların yetersiz olduğu mesajını veren Kuleba, "Rusya petrol ve gaz satışından para kazandığı sürece cepleri oldukça dolu." ifadesini kullandı.

Kuleba, Rus petrolünü dünyanın dört bir yanına taşıyan denizcilik endüstrisinde kısıtlamalar getirilmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası topluma, "Rusya'dan satın almayı bırakın" çağrısını da yapan Kuleba, “Rusya'dan satın almayı bırakın. Ukrayna'daki insanları yok eden, öldüren, tecavüz eden ve işkence eden savaş makinesinin para kazanmasına izin vermeyin." dedi.

 

Muhabir: Bayram Altuğ

Kaynak:Haber Kaynağı