Ukrayna, NATO'dan Umudunu Kesti

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, NATO’nun yakın vadede Avrupa Birliği ile aynı tutumu sergilemeyerek Ukrayna’nın üyeliği konusundaki planlarını değiştirmeyeceğini ifade ederek, umutsuz olduklarını vurguladı.

Ukrayna, NATO'dan Umudunu Kesti
Yayınlanma Tarihi : 04 Temmuz 2022 17:19

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukraynalı bir haber sitesine yaptığı açıklamada, NATO üyeliğine ilişkin 'umutsuz' ifadelerde bulundu. Bakan Kuleba, Ukrayna'nın ittifaka girmesi hususunda kısa vadede NATO'nun Avrupa Birliği (AB) ile aynı tutumu sergilemekten uzak olduğunu ifade etti.

Anadolu Ajansı'ndan Meiramgul Kussainova'nın haberine göre; Kuleba, Ukraynalı bir haber sitesine yaptığı açıklamada, şu anda NATO’nun ülkesinin üyeliğine ilişkin politikasını değiştirmesi için herhangi bir ön koşul görmediğini belirtti.

Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda olmaya devam edeceğini kaydeden Kuleba, “Ama kısa vadede NATO’nun Avrupa Birliği gibi tutumunu değiştirme ve Ukrayna’nın ittifaka girmesini sağlamak için somut şeyler yapmaya başlama potansiyelini görmüyorum.” diye konuştu.

Kuleba, NATO tarafından Ukrayna konusunda gayriresmi karar alındığına işaret ederek “Rusya’nın NATO ile savaş halinde olduğu argümanını kullanmaması için ittifak bir birlik olarak ikincil roller oynayacak. Şimdi yardım paketlerini yeniden biçimlendirdiler, orada bir şeyler olacak ama stratejik olarak NATO’nun Ukrayna’yı desteklemekte ön planda olmayacağına karar verildi.” ifadelerini kullandı.

Kuleba, NATO üyesi olarak ABD’den gelen yardım ile NATO’dan gelen yardım arasında çok güçlü bir ayrım yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı