Ukrayna, Rusya'nın 'Yılan Adası'ndan Çekildik' Açıklaması Yalanladı

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Yermak, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Yılan Adası'ndan gönüllü olarak çekildiklerine ilişkin açıklamasının yalanladı.

Ukrayna, Rusya'nın 'Yılan Adası'ndan Çekildik' Açıklaması Yalanladı
Yayınlanma Tarihi : 01 Temmuz 2022 00:50

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rusya'nın Yılan Adası'ndan gönüllü olarak çekildiklerine ilişkin açıklamasını, Telegram kanalından yaptığı açıklama ile 'gönüllü' olarak çekildiklerinin yalan olduğunu, ancak Ukrayna ordusunun saldırılarına dayanamadıkları için çekildiklerini savundu. 

Anadolu Ajansı'ndan Meiramgul Kussainova'nın haberine göre; Yermak, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "Yılan Adası'nda artık Rus yok. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, mükemmel bir operasyonla onları kapı dışarı etti." ifadesini kullandı.

Rusya'da Yılan Adası'ndan çekilmelerinin iyi niyet jesti olarak sunulduğuna işaret eden Yermak, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Karadeniz'deki Yılan Adası'ndan gönüllü olarak çekilmesine ilişkin açıklamasının "yalan" olduğunu savundu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy da Ukrayna ordusunun saldırılarına dayanamayan Rus birliklerinin Yılan Adası'nı terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Zalujniy, "Havadan saldırılarımıza dayanamayan işgal birlikleri Yılan Adası'nı terk etti. Topraklarımızın stratejik açıdan önemli bir bölümünü kurtarmak için azami önlemler alan Odessa bölgesi savunucularına minnettarım." ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Zalujniy, adanın kurtarılmasında önemli rol üstlenen Ukrayna yapımı "Bogdan" obüsünün tasarımcılarına ve imha araçları yardımında bulunan yabancı ortaklara teşekkür etti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Güney Birimi, daha önce yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun başarılı operasyonu sonucunda Rusların iki sürat teknesiyle Yılan Adası'nı terk ettiklerini bildirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da iyi niyet göstergesi olarak Yılan Adası'nda kendilerine verilen görevleri tamamladıklarını ve buradaki askeri birlikleri geri çektiklerini duyurmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı