Ukrayna ve Moldova'ya AB 'Aday Ülke' Statüsü Verildi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirdikleri zirvede, Ukrayna ve Moldova'ya 'aday ülke' statüsü verilmesini kararlaştırdı.

Ukrayna ve Moldova'ya AB 'Aday Ülke' Statüsü Verildi
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2022 02:02

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmaya başladığı ilk günden bu yana askeri, gıda ve ekonomik olarak Ukrayna lideri Volodimir Zelenski'nin ve Ukrayna halkının tam destekçisi olan AB ülkeleri, bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen AB Liderleri Zirvesi'nde Ukrayna ve Moldova'ya AB 'aday ülke' statüsü verilmesini kararlaştırdı. 

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Tuğrul Çam'ın haberine göre; Karar, AB liderlerinin Brüksel'deki zirve toplantısı devam ederken açıklandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medyadaki Ukraynaca ve Rumence açıklamasında, kararı "tarihi" şeklinde nitelendirdi.

"Bugünkü karar AB yolunda çok önemli bir adımı ifade ediyor." diyen Michel, Ukrayna ve Moldova halklarını tebrik etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu'yu tebrik ederek "Ülkeleriniz Avrupa ailesinin parçası. Liderlerin bugünkü tarihi kararları da bunun teyidi." ifadesini kullandı.

Ukrayna, AB'ye adaylık başvurusunu Rusya'nın saldırısının başlamasından 4 gün sonra 28 Şubat 2022'de, Moldova ve Gürcistan ise 3 Mart 2022'de yapmıştı. AB Konseyi, 7 Mart'ta AB Komisyonunu görüşünü sunmaya davet etmişti.

AB Komisyonu, 17 Haziran'da Ukrayna ve Moldova'ya adaylık statüsü verilmesi yönünde görüş bildirdi. Komisyon, Gürcistan için ise Avrupa perspektifi sunulması ve kriterleri karşılaması kaydıyla durumunun daha sonra yeniden değerlendirilmesini tavsiye etti.

Kaynak:Haber Kaynağı