Vatikan'dan ABD'de Kürtajın Anayasal Hak Olmaktan Çıkarılmasına Destek

Katolik Kilisesi ve Hristiyanlığın merkezi olarak bilinen, İtalya'nın başkenti Roma'da ayrı bir ülke konumunda yer alan Vatikan, ABD Yüksek Mahkemesinin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararını destekledi.

Vatikan'dan ABD'de Kürtajın Anayasal Hak Olmaktan Çıkarılmasına Destek
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 19:46

ABD Yüksek Mahkemesi'nde 9 yargıçtan 6'sının oyu ile kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade Kararını" iptal edilmesinin ardından eski ABD Başkanı Trump'ın, destek mesajı yayınlamıştı. Bugün de Vatikan'dan kürtaj hakkının anayasal hak olmaktan çıkarılmasına destek geldi. 

Anadolu Ajansı'ndan Barış Seçkin'in haberine göre; Vatikan'da Papalık Yaşam Akademisinden ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararına ilişkin yapılan açıklamada, "Uzun bir demokratik geleneğe sahip, büyük bir ülkenin bu konuda tutum değişikliğine gitmesi, yaşam konularında tüm dünyaya meydan okuyan bir karar." ifadesi yer aldı.

Açıklamada, "insan yaşamının korunmasının, bireysel hakların kullanımıyla sınırlı kalabilecek bir sorun olmadığı ve bunun toplumsal öneme sahip bir sorun olduğu" belirtildi.

Açıklamada, hükümetlerin ideolojik görüşlere kapılmadan yaşamı destekleyen politikaları yürürlüğe koymaları gerektiği kaydedildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı