Yunanistan gazetesinden Miçotakis'e çağrı: Türkiye hükümetine destek ver 'Rekabeti düşünen alçaktır'

Yunanistan'da yayın yapan NewsBreak gazetesi, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7.7 ile 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından "Komşu, seninleyiz" haberi yayınlayarak hükümete seslendi

Yunanistan gazetesinden Miçotakis'e çağrı: Türkiye hükümetine destek ver 'Rekabeti düşünen alçaktır'
Yayınlanma Tarihi : 08 Şubat 2023 16:55

Cumhuriyet gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir haberde Yunanistan'da yayın yapan gazetenin haberine yer verildi. Yunan gazete, Yunan hükümetine seslenerek Türkiye'ye destek verin ve geçmişi unutun çağrısında bulundu.

NewsBreak'in haberinin başlığında, "Böyle zamanlarda Türkiye ile asırlık rekabeti düşünen herkes zavallı ve aptaldır. Yanlış, alçaktır!" denildi. 

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözüne değinildi ve "Böyle sözler unutulacaktır. Yunan halkı Türk halkının yanındadır" ifadesi yer aldı. Miçotakis hükümetine, "Yunan hükümeti, Türk hükümetinin yanında durmalı ve ihtiyaç duyduğu her konuda yardımcı olmalıdır" çağrısında bulunuldu.

Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilimin geride bırakılması gerektiği belirtilen haberde, "Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın önceki meydan okumalarını unutmalı ve Yunanistan'dan Türkiye'ye gidecek yardımlarda, dayanışmanın öncüsü olmalıdır" ifadesi yer aldı. 

Haberde ayrıca, "Doğa, asırlık rekabeti seçim kampanyasına dönüştürmesine ya da biri diğerinden 10 uçak fazla aldı diye hükümetlerin kavga etmesine karşılık olarak karşısında küçük ve eşit olduğumuz hatırlattı" ifadesi dikkat çekti. 

BALKAN ÜLKERİ DE DESTEK YOLLADI

Öte yandan Türkiye'ye Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan gibi Balkan ülkeleri de destek yolladı.