Yunanistan'da Hükümet Krizi Sona Erdi! Kiryakos Miçotakis güvenoyu aldı

Yunanistan'da, Kiryakos Miçotakis'in Başbakanlığını yaptığı hükümet, muhalefetin gensoru önergesine karşı güvenoyu aldı.

Yunanistan'da Hükümet Krizi Sona Erdi! Kiryakos Miçotakis güvenoyu aldı
Yayınlanma Tarihi : 31 Ocak 2022 20:45

Yunanistan'da son bir kaç gündür devam eden hükümet krizi sona erdi. Hükümet muhalefetin mücadelesine rağmen güvenoyu almayı başardı. Hükümet güvenoyu alamasaydı erken seçim gündeme gelebilecekti. Yunanistan'daki iş dünyası da karardan son derece mutlu oldu. 

ATİNA (AA) - 300 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, iktidar partisi Yeni Demokrasi'nin 156 milletvekili hükümete destek verdi. Muhalefetteki 142 milletvekili hükümete güvenoyu vermezken, 1 milletvekili çekimser oy kullandı.

Hükümetin, iktidar partisi milletvekillerinin desteği ile güvenoyu aldığı oylamaya, 1 Yeni Demokrasi milletvekili ise sağlık problemi nedeniyle katılamadı.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA), hükümet için güvenoylamasına gidilmesi isteğiyle meclise gensoru önergesi vermişti.

SYRIZA, gensoru önergesinde Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısına, ülkedeki pahalılığa ve hafta başında ülke genelinde görülen elverişsiz hava koşullarına dikkati çekerek, hükümetin bu sorunlarla başa çıkmakta yetersiz kaldığını savunmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı