Avrupa'da Türk Profesör'ü O İş İçin Seçtiler! Türk Profesör Metin Tolan'ın Büyük Başarısı!

Avrupa'da Türk Profesör'ü O İş İçin Seçtiler! Türk Profesör Metin Tolan'ın Büyük Başarısı!

Türk Profesörün büyük başarısı gündeme bomba gibi düştü. Fizik alanında çalışmalar yürüten Profesör Metin Tolan'ın başarısı tüm dünyada yankı buldu. Profesörü rektör seçtiler. Türk asıllı Profesör gençlere örnek oldu....

Prof Dr. Metin Tolan, Almanya'nın prestijli üniversitelerinden olan Göttingen Üniversitesinde oy birliği ile rektör seçildi. Tolan'ın bu başarısı twitter'da da gündem oldu.

Göttingen Üniversitesi bugün bir açıklama yaptı. Yeni rektörün oy birliği ile seçildiğini duyuran üniversite, bir süredir rektör yardımcısı olarak görev yapan Prof. Dr. Metin Tolan'ı rektör olarak seçtiklerini açıkladı. Üniversite yaptığı yazılı açıklamada Tolan'ı üniversite senatosunun oy birliği ile seçtiğini, karara üniversitenin mütevelli heyetinin de onay verdiğine yer verdi. Açıklamada ayrıca Prof. Dr. Tolan'ın yeni görevine ilkbahar mevsiminde başlayacak olduğu kaydedildi. 

Prof. Dr. Tolan'dan da açıklama geldi

Prof. Dr. Metin Tolan'dan da bir açıklama geldi. Göttingen Üniversitesi'nde rektör olarak seçilen Prof. Dr. Tolan, kendisine duyulan güven sebebiyle çok mutlu olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Tolan ayrıca en iyi üniversitelerden biri olan Göttingen Üniversitesi'nde rektörlüğüne seçilmekten dolayı büyük bir onur duyduğunu açıkladı. Görevini layıkıyla yerine getireceğini işaret eden Prof. Dr. Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi'ni ilerleyen görevlere de hazırlamak adına çok daha fazla çalışacaklarını açıklamasına ekledi.

Üniversite'nin senato Sözcüsü olan  Prof. Nicolai Miosge de rektörlüğe seçilen Metin Tolan’ın tebrik etti.

Prof. Dr. Metin Tolan hakkında

Almanya vatandaşı olan Prof. Dr. Metin Tolan'ın babası 1961 senesinde işçi göçü ile Türkiye'den Almanya'ya gitti. Annesi ise Alman olan fizik profesörü de 1965 senesinde Schleswig-Holstein eyaletinin Oldenburg in Holstein kentinde dünyaya gözlerini açtı. Almanya'da büyüyen Tolan Kiel Üniversitesi Fizik ve Matematik bölümünde lisans eğitimi aldı. 1993 senesinde doktorasını yapan fizik profesörü, bir dönem de ABD'de araştırmalarda bulundu. Prof. Dr. Metin Tolan, 1998 senesinde deneysel fizik alanında lisansını tamamlamış olduğu Kiel Üniversitesi'nde doçentlik unvanına kavuştu

Dortmund Teknik Üniversitesinde de deneysel fizik alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Metin Tolan, 2001 senesinde de bu üniversitede Profesörlük unvanını aldı. 2004 ile 2008 arasındaki senelerde Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nde dekan olarak görev yaptı. 2008 ve 2020 senelerinde de rektörlük kurulu üyeliğindeydi ve aynı zamanda rektör yardımcısı olarak da görevdeydi.

Prof. Dr. Metin Tolan, "sinkroton ışınımı" isimli yöntemle maddelerin atom bazındaki yapısını inceleyen bir fizik profesörüdür. Prof. Dr. Metin Tolan aynı zamanda sinemaya da bilişsel yaklaşımları işe bilinmekte. Tolan bugün itibariyle Göttingen Üniversitesi'nde oy birliği ile rektör seçildi.