Avrupa'nın Göbeğinde Büyük Rezillik! Karantinaya Girmemek İçin Bakın Ne Yaptılar...

Avrupa'nın Göbeğinde Büyük Rezillik! Karantinaya Girmemek İçin Bakın Ne Yaptılar...

Medeniyetin beşiği Avrupa'nın ortasında insanlar karantinaya girmemek için öyle bir şey yaptılar ki... İzleyenlerin akıllarına durgunluk verdi. Avrupa ülkesinde ortalık karıştı, insanların duyarsızlığı yok artık dedirtti.

Dünya bu skandalı ağzı açık şekilde izliyor. Önce ABD'de ardından da o Avrupa ülkesinde korona virüs sebebiyle yapılan kısıtlamalara tepki gösteriliyor. Avrupa ülkesi Hollanda'da sokağa çıkma yasağı protesto edilirken korkunç manzaralar gözler önüne serildi.

Korona virüs ilk patlak verdiği zamanlarda da Amerika Birleşik Devletlerinde benzer bir protesto gerçekleşmişti. Ülkede pek çok insan maske takmayı ve evlerde vakit geçirerek karantinaya girmeyi reddetmişti. Protestolar yapan Amerikan vatandaşları korona partileri bile düzenlemişlerdi. Sonrasında ise Amerika'da açılan tonla mezar ve gemilerle taşınan ölülerin görüntüleri ile birlikte izleyenlerin tüylerini diken diken eden bir manzara yaşanmış, Amerikalılar korona virüse yenik düşmüşlerdi.

Bir benzeri de şuanda Hollanda'da yaşanıyor. Hollandalılar; başkent Amsterdam ve Eindhoven’da yapılan kısıtlamalara karşı büyük bir protesto düzenlediler. Uzun süredir devam eden eylemlerde sular durulmuyor. Göstericiler sokaklarda eylem gerçekleştirirken her yer savaş alanına döndü. 

Polis aracını yaktılar, dükkanlar yağmalandı

Göstericiler bisiklet yollarını önce kapattı ardından da bir polis aracını ateşe verdi. Bazı protestocular dükkanları yağmalarken bazıları da binalara taşlar fırlattı. Hollanda polisi de protestoculara karşı tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. 

Eindhoven şehrinde otuz kişinin şimdilik gözaltına alındığı bildirilirken polis bazı açıklamalar yaptı. Eylemler gereğince vatandaşları şehir merkezlerine gelmemeleri için uyaran polis ayrıca tren istasyonlarını da kapattı ve seferler durduruldu.

Test merkezini yaktılar

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema da şehri yüksek riskli bölge ilan ettiğini açıkladı. Başkan, Amsterdam polisine göstericilerin üstünü aramak için izin verdi.

Şaşırtan bir olay ise covid-19 test merkezinin ateşe verilmesi oldu. Urk adlı bir balıkçı köyünde gençlerden oluşan bir grup, havai fişek ve taşlarla polisle çatışmaya girdi. Gençler covid-19 test merkezini de yaktı.

Aralık'tan beri her yer kapalı

Hollanda'daki kısıtlamalar ise önceki seneki Aralık Ayında başladı. Fırın, market gibi yerler dışında okullar dahil tüm işletmeler o günden beri kapalı. Ayrıca dokuz şubat tarihine dek sokağa çıkma yasağı ilan edilince protestolar patlak verdi. Önceki hafta yapılan gösterilerde de toplamda 143 eylemci gözaltına alınmıştı.