Ayak Mantarı Nedir, Tedavisi Nasıldır? Ayaklarda oluşan mantarlardan böyle kurtulun

Ayak Mantarı genellikle ayakların en önemli olan bölgelerinden 4. veya 5. parmak arasında meydana gelir. Burada meydana gelen sulanma ve hafif beyazlama mantar belirtisidir.

Ayak Mantarı Nedir, Tedavisi Nasıldır? Ayaklarda oluşan mantarlardan böyle kurtulun
Yayınlanma Tarihi : 05 Aralık 2020 22:32

 Burada meydana gelen sulanma ve hafif beyazlama mantar belirtisidir. Başlıca kaşıntı da ayak mantarının en önemli göstergelerinden birisidir. Eğer mantar meydana geldikten sonra gerekli tedaviler uygulanmazsa mantar, ayak bölgesinde ve vücudun diğer yerlerinde yayılım gösterecektir.

Pullanmalar, kızarıklık gibi belirtiler ayağın üst kısımlarına doğru yayılmaya devam edecektir. Kuru tip adı verilen mantar türünde ise ayak altında kabuk bağlama ve kaşınma gibi durumlar gözlemlenir.

Sulantılı tip mantarda ise küçük küçük su toplayan yaralar meydana gelir. Mantar inatçı ve oldukça bulaşıcı bir hastalık türüdür. Mantar kaşındığı zaman vücudun farklı bölgelerine kolaylıkla yayılım gösterir. Mantar oluşan bölgeye dokunduktan sonra muhakkak detaylı bir şekilde ellerin yıkanması gerekir. 


Mantar Tedavisi Kolay Mıdır?


Ayak Mantarı normal şartlar altında kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat mantar eğer ayak bölgesinde tırnaklara kadar yayılım gösterdiğiyse tedavi süreci biraz uzayabilir. Ayak tırnak mantarı ise genel olarak ayakta baş parmakta belirti gösterir. Tırnakta kalınlaşma, sarıya dönük bir renk değişimi ve tırnağın yatağının ufalanması tırnak mantarının belirtileridir.

Bu tip durumlarda muhakkak oral tedavi kaçınılmaz bir durumdur. Ayak mantarında genellikle kötü koku durumu yaşanabiliyor. Mantar problemi yaşayan hastalar mümkün olduğunca mantarlı bölgeye dokunmaktan kaçınmalıdır. Mantarlı bölgeye dokunulduğu zaman mantar muhakkak yayılımı gösterecektir. Mantar her hastanın önemsemesi gereken ve bir an önce tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür. 


Mantar ve Egzama Arasında Fark Var Mıdır?


Mantar hastalığı genel olarak birçok kişi tarafından egzama ile karıştırılıyor. İki hastalığı birbirinden ayıran en önemli unsur mantar hastalığı kesinlikle bulaşıcıdır fakat egzamanın herhangi bir bulaşma durumu söz konusu değildir. Tedavi yöntemleri uygulanırken ayak mantarında hastaların en öncelikle dikkat etmesi gereken konu ayak sağlığıdır.

Belirli aralıklarla ayaklar güzelce temizlenmeli ve bir havlu yardımı ile kurulanmalıdır. Ayak Mantarı ıslak ve nemli bölgelerde daha fazla yayılır. Mevsimine göre ayakkabı kullanmak ve gün içerisinde farklı zaman aralıklarında mümkünse çorapları değiştirmek ayak mantarının yayılmasını engeller. 

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.