Ayak Tabanı Yanmasına Ne İyi Gelir? Ayak altı neden yanar? Çözümü...

Ayak Tabanı Yanmasına Ne İyi Gelir? Ayak altı neden yanar? Çözümü...

Ayak tabanında meydana gelen yanma hissinden kurtulmak için bu yöntemi mutlaka deneyin. Ayak yanmasının çok fazla sebebi olabilir ancak bu doğal yöntem sayesinde ayaklarınızdaki rahatsız edici yanma hissinden kurtulabilirsiniz.

Özellikle yazın görülen bir durum olan ayak yanması yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklardan biridir. Ayak tabanındaki yangı hissini geçirmek için ise bunları uygulayın.

Ayak tabanlarında yanma hissi çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Ellili yaşlardan sonra daha sık görülen bu rahatsızlık, ayak bileklerine kadar ya da baldırlara kadar sarabilir. Bunu engellemek için ise öncelikle sebebini ortaya koymak gereklidir çünkü ayak tabanındaki yangı birden fazla sorunun sonucunda görülebilmektedir.

Ayaklarınızda mantar geçmişi varsa ya da hala bundan muzdaripseniz ayak yangısına neden olan durum bu olabilir çünkü ayak mantarları kuruduklarında ayak tabanında yanma hissine yol açabilirler.

Diğer yandan bazı kazalar, burkulma ya da kırık gibi nedenlerin yol açtığı travmalar da yangı hissini beraberinde getirebilmektedir. Diğer yandan buna engel olmak için de aşırı kilodan kurtulmak ya da ayakkabının kalitesi ve sıkmamasına özen göstermek gerekli.

Şeker hastalarının yaşadığı diyabetik nöropatik de ayaklarda ya da bacaklardaki sinirlerin aldığı tahriple kan içerisindeki glikozun yükselmesi ile ortaya çıkan bu durum özellikle geceleri daha fazla hissedilir. Sadece yangı eklinde değil, uyuşma ve karıncalanma da mevcuttur.

Sıkı ayakkabıların giyilmesi gibi nedenlerle üç ve dördüncü parmaklarda meydana gelen doku büyümesi de yangıya neden olabilir.

Ayaklarda sabun, deterjan ya da ayakkabı kumaşının yarattığı alerjiler de bu yangılara yol açabilmektedir. Bazı böbrek, karaciğer ya da artrit rahatsızlıklar sonucunda da görülen ayak yanmasına çözüm olarak hastalık riskine karşı doktora görünmek ve ilaçları düzenli kullanmak önemlidir.

Elma sirkesi kullanarak yangı azaltılabilir

Diğer yandan ayak yanmasını geçirmek için doğal bir yöntem olan elma sirkesini de kullanabilirsiniz. Elma sirkesini derin bir kaba bir su bardağı olacak şekilde boşaltın. Üzerine soğuk ya da kaynar değil, ılık bir su ekleyin ve ayaklarınızı bu suya bırakın. Yirmi dakika dinlendirdiğiniz ayaklarınızı yıkayarak iyice kurulayın. Bu yöntem sayesinde ayaklardaki kan dolaşımı hızlanacak ve yangı hissi azalacaktır.