Ayakkabı Seçerken Dikkat! Ayakkabı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ayakkabı Seçerken Dikkat! Ayakkabı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ayakkabı seçimi kolay değildir. Gün içerisinde ayaklarınızın içinde olacağı ayakkabıyı seçerken dikkat edilecek birçok husus var. Zamanla ayakta taraklanma, koku ya da zedelenmeye yol açabilen yanlış ayakkabılardan uzak durmak gerekiyor...

Ayakkabı seçerken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Günümüzde pandeminin de etkisi ile internetten kıyafet alışverişi artış gösterdi. Ancak görmeden alınan ayakkabılar ucuzluk endişesi ya da güzle görünümleri nedeniyle ayaklar öyle bir hale geliyor ki...

Özellikle internetten markasını bilseniz bile, örneğin bir bot markasının çıkardığı bir spor ayakkabı alacaksanız mağazaya gidip bakın. Çünkü ayakkabılar internette göründüğü gibi çıkmayabilir ve bazı özellikleri hiç hesaba katılmamış olabilir.

İç kısmına bakın

Her şeyden önce ayakkabının ayağa olan uygunluğu önemlidir. Ayakkabının iç kısmında ayağa uygun gelecek altı nokta önemli. Bir yandan da ayakkabının yapıldığı malzeme önem taşımaktadır. Çünkü teri çekmeyen ya da hiç hava alma imkanı olmayan ayakkabılar mantara ya da çeşitli yaralara yol açabilmektedir. Tırnaklarda ya da parmak aralarında çıkan mantar ya da yaralar kokuya da neden olmaktadır. Ayakları yıkasanız da geçmeyen kokular için mutlaka ayakkabıyı değiştirin.

Yükseklik ve tabandaki kriterler

Ayakkabının malzemesinden sonra önem taşıyan ikinci bir durum ise ayakkabının yüksekliği. Topuk uzunluğu cinsiyet ve yaşa göre değişiklik gösterebilir. Kadınlar için en fazla üç buçuk santim olması gereken ayakkabı topukları daha uzun olursa zamanla topallığa bile yol açabiliyor. Yüksek topuklar, ayak topuğunda zedelenmelere ve bacaklar ile eklemlerde ağrılara yol açabiliyor. Bazı durumlarda kalça kemiklerine bile baskı yapan topuklu ayakkabıları sürekli giymemeye özen gösterin.

Ayakkabı topuğu gereğinden kısa da olmamalıdır. Aşırı sert bir maddede ve ağır olan tabanlar da ayağı çok yormaktadır. Dümdüz bir ayakkabı tabanı da ayağı yayacağı için ağrı verebilir.

Ayak tipi...

Ayak tipinizin ne olduğunu görmek ve buna göre bir ayakkabı almak a önemli. Kimilerinin tüm ayak parmakları birbirine eşit boydadır ve bu kişiler ayakkabı bulmakta çok zorlanırlar. Kimilerinin ise orta ayak parmağı, baş parmaktan daha uzundur. Bu nedenle, taban ile ayaklardaki en uzun parmağın arasında beş santim olmasına dikkat edin.