Ayaklarda Yanma Hissi Nedenleri Nasıl Geçer ve Tedavisi..

Günümüzde uzun süre ayakta kalan ve uzun süre yürümek zorunda kalan bireylerde özellikle ayak damarlarındaki sinir sisteminin zarar görmesi sonucu ayaklarda geçici olmakla beraber sürekli kalan karıncalanma veya yanma hissi oluşabilir.

Ayaklarda Yanma Hissi Nedenleri Nasıl Geçer ve Tedavisi..
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2020 12:56

Ancak genellikle karıncalanma ve yanma hissi geçicidir sürekli olsa bile arada bir yanma hissedilir ve yaklaşık 15-20 saniye sürebilir daha sonrasında da kısa bir uyuşukluk sonucu geçmektedir.

Ancak her hastalık belirtisi farklı olmakla beraber her birey aynı hastalığı farklı bir şekilde yaşayabilir. Ayaklarda yanma sinir sisteminin herhangi bir nedenden dolayı belirti olarak karşımıza çıkar. Çünkü tek başına bir hastalık değildir. Ulusalpost'un haberine göre : Ayakta yanma, karıncalanma ve iğneleme ağrısı Kısa süreli de olsa inanılmaz bir etkisi vardır.

Bu ayakta yanma hissinin biran önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü devamlı olarak sürebilir kendiliğinden de geçebilir. Ancak belli bir süre sonra hala devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ayakta uyuşukluğun nedeninin öğrenilmesi ve bu uyuşukluğun geçmesini sağlayabilmek için öncelikle bu uyuşukluğa neden olan hastalığı bulmamız şarttır. Çünkü öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ayakta uyuşukluğun nedenleri

Ayakta uyuşukluğun nedenlerini sayacak olursak 6 ana başlıkta bu durumu inceleyebiliriz.

1) MORTON NÖROMASI:

Ayağımızda bulunan sinirlerin herhangi birinin dokusunun kalınlaşması sonucu sinire etki etmesi olayıdır.

Nedenleri; Çok fazla miktarda ayakta kalma, sürekli ve fazla spor egzersiz yapma, dar veya çok geniş ayakkabı giyme, ayaklarda ve parmaklarda çok uzun süre ağrı ve uyuşukluk olması bu durumun nedenleridir.

Tedavi yolları; Spor veya egzersiz sonrasında ayağa buz tutma, uygun ayakkabı kullanma, dinlenme en önemli faktördür.

2)DİYAPETİK NÖROMATİ:

Diyabet(şeker) hastalığının sinir damarlarına etki verecek derecede yoğunlaşıp ilerlemesi sonucu periferal nöropatiye neden olan çok ciddi bir hastalıktır.

Nedenleri; Kan damarlarının sürekli olarak yoğun bir şekilde kan şekeri alması sonucu oksijen ve besin alan kan kan damarlarının yeteri kadar çalışmaması sonucu oluşur.

Tedavi yöntemi; Öncelikle ilaçlarla kan şekerinin dengelenmesi gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanılıyorsa sigaranın ve alkolün bırakılması, Egzersiz ve sporu bırakmak ve en önemlisi kilo kontrolü ayak yanmasına iyi gelecektir.

3)PERİFERİK NÖROPATİ:

Vücudumuzun omurga bölümünden ayaklara kadar olan kısımdaki sinir damarlarının herhangi birinin hasar görmesi sonucu oluşmaktadır. Ayak yanması hastalığında en yaygın olanıdır ve hemen hemen en fazla görülen ayak yanması türüdür. Ayaklarda genellikle uyuşukluk, yanma, iğnelenme yaşanır. Özellikle spor yapıyorsanız ciddi anlamda fark edebileceğini koordinasyon bozukluğu görülür. Her iki ayakta da aynı olay yaşanır ve geçme süresi her iki ayak içinde aynıdır.

Nedenler; Şeker hastalığı, herhangi bir nedenden dolayı incinme veya kullanılan ilaçlarında etkisi bulunmaktadır. Bu hastalığı yaşayan hastaların yarısından azının nedeni bilinmemektedir.

Tedavi yöntemi; Bu hastalık aşamasının tedavi yöntemi bireyden bireye ve hastalık nedenine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli tetkikleri uyguladıktan sonra nedeni bulduğu andan itibaren tedavi planı çizer ve ona göre tedavi edilirsiniz.

4)METATRS AĞRISI:

Ayaklarımızın yumuşak dokularını çevreleyen ayak kemiklerinin yıpranma sonucu hasar görmesidir veya iltihaplanmasıdır. Belirtiler birden bire oluşmaz yavaş yavaş kendini gösterir. Genellikle başparmakların alt kısmında görülmesi ile beraber tüm ayağa da yayılabilir.

Nedenleri; Aynı oranda ve sürekli baskı, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, kas zayıflığı.

Tedavi yöntemi; Güzel bir şekilde dinlenme, hafif egzersiz ve ilaç kullanımı sonucunda geçmektedir.

5)PERİFAL DAMAR HASTALIĞI:

Kol ve bacaklardaki damarların daralarak kan akışının azalması.

Belirtileri; Kas krampı ve yaralar görülebilir.

Tedavi yöntemi; Sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersiz yapma, sigara kullanımını bırakma en büyük tedavi yöntemleridir.

6)AYAKTA YANMA HİSSİ SENDROMU:

Ayaklarımızdaki küçük sinir liflerimizin hasar görmesi sonucu meydana gelir.

Nedenler; Sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber gece saatlerinde kendini yüksek oranda bacağa yayılma şeklinde göstermektedir. Genetik olduğu söylenmektedir.

Tedavi yöntemleri; Sürekli olarak yanma hissi başladığında soğuk su ile ayak bir süreliğine dinlendirilir. Rahat ayakkabı kullanımı da inanılmaz bir şekilde etkilemektedir.

ULUSALPOST.COM AKTİF LİNK VERMEDEN ALINTILANAMAZ

İlgili Haberler