Ayçiçek yağının fiyatı el yakıyordu, tekrar zam gelecek! Ayçiçek yağı ne kadar olacak? Gelen zamların sebebi ne?

Ayçiçek yağının fiyatı el yakıyordu, tekrar zam gelecek! Ayçiçek yağı ne kadar olacak? Gelen zamların sebebi ne?

Ayçiçek yağına inanılmaz derecede zam geldi. Tüketici eskiden ucuz diye aldığı ay çiçek yağına şuan el süremiyor. Tüm bu zamlar yetmez gibi tekrar fiyat artışı olacağı açıklandı. Peki zam ne kadar olacak ve neden fiyatlar arttı?

Ayçiçek yağına tekrar zam gelecek! Ayçiçek yağının fiyatı ne oldu? Bir senedir yavaş yavaş uçuşa geçen fiyatı ile ay çiçek yapı artık alınmaz oldu. Yetmezmiş gibi tekrar zamlanıyor. Peki sebepleri ne?

Ayçiçek yağı eskiden ucuz olduğu için yemeklerde kullanmak üzere tercih ediliyordu ancak şuan zeytinyağı ile yarışıyor. Üstüne bir zam haberi daha geldi. Peki neden bu kadar zamlandı? Aslına bakıldığında birden fazla nedeni var...

TÜİK verileri ortaya koydu

Türkiye İstatistik Oranının verilerine göre bir senede yaklaşık yüzde 48 artış gösteren ayçiçek yağı fiyatları, on altı lirayı aşkın zam gördü. Ham madde nedeniyle böyle olduğunu söyleyen sektördeki temsilciler, ilerleyen zamanlarda daha da fazla artış bekliyor.

Sadece Türkiye'de zamlanmadı

Türk lirası döviz kurunda çok fazla değer kaybetmiş olabilir. Bu ayrı bir zamlanma meselesi ancak küresel çapta da ayçiçek yağının fiyatında büyük bir artış var. Küresel olarak bakıldığında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün verileri bitkisel yağların fiyatlarının daha da artacağını gösteriyor. Dolar olarak hesaplanan bitkisel yağlara bakıldığında pandeminin başlangıç zamanlarında bitkisel yağların fiyatı en dibi görmüştü ancak sonrasında çok hızlı bir şekilde arttı. Kasım 2019 verisine göre küresel ölçekte ayçiçek yağı tonu 912 dolar iken bir sen sonra yani Kasım 2020'de aynı oran 1348 dolar oldu. Dolar açısından bakıldığında ise yüzde 47,8'lik bir artış yaşandı.

Dışa bağımlıyız...

Küresel anlamda en fazla ayçiçek yağı ithal eden ülke biziz. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Aralık 2020 tarihli 'Ürün Masaları Ayçiçeği Bülteni'ne bakıldığında dünyada %37 oranında ayçiçek yağı ithalatı yapan ülke olarak ilk sıradayız. Bu nedenle her seferinde kur dalgalanmalarının da etkisi ile yüklüce bir para ayçiçek yağını ülkeye getirtmeye gidiyor.

Zam ne kadar olacak?

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil'in belirttiğine göre, hammadde fiyatı arttı. Bunun ışığında da ayçiçek yağına yüzde yirmi gibi büyük bir oranla zam gelecek. Ayrıca tük bu sebeplerin yanında hem pandeminin etkisi hem de kuraklık nedeni ile ayçiçek yağı üretimi zorlaştı. Böylece fiyatlara bu etkenler de dokunmuş oldu.