Aydın Doğan Medyaya Geri Dönüyor Üstelik Satın Alacağı Kanallar Gündemi Sarstı Listede yok yok..

Aydın Doğan Medyaya Geri Dönüyor Üstelik Satın Alacağı Kanallar Gündemi Sarstı Listede yok yok..

Türk medyasının Efsane isimlerinden olan Aydın Doğan'ın yeniden medyaya geri dönüş hazırlığında olduğu ortaya çıktı. İddialar gündemi sarstı

Kanal D- Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet gibi Medyanın en etkili yayın organlarının bir zamanlar sahibi olan Aydın Doğan bir kaç yıl önceden medyadan çekilmişti.

Günümüzde Aydın Doğan bu satışla en kazançlı çıkan patronlardan olmuştu. Zira Dolar kuru Aydın Doğan sattığında çok düşüktü. Şimdilerde ise Dolar kurunun yüksek olduğu bir dönemden geçiliyor.

Böylesi bir dönemde Aydın Doğan Aslında kazancına kazanç katmış gözüküyor

Neyse bu işin ayrı bir boyutu. Ancak medya dünyasını sarsan bir haber bugün Gündemi sarstı. 2000'li yılların başından bugüne yayın yapan Haber3 Adlı internet sitesi çarpıcı bir haberle okuyucunun karşısına çıktı.

İddiayı Haber3 yazınca haliyle medyada genişçe yer bulması da son derece normal. Aydın Özdalga imzalı haberde yer alan bilgiler gerçekten herkesi şaşırttı.

Aydın Doğan'ın satın almayı düşündüğü kanallardan da bahsedilmiş:

İşte o yazıdan bazı bölümler

Kimileri,  “ Aydın Doğan bir daha medyaya dönmez “ derken, kimileri de, “ Görün bak. Aydın Doğan en uygun zamanda medyaya dönecek “ demişti.

Gelelim Ferit Şahenk’e… Doğuş Grubu, son yıllarda çok sıkıntılı günler yaşıyor. Ferit Şahenk’in yaptığı hovardaca yatırımlar nedeniyle, Doğuş Holding, çok para kaybetti.,

Son zamanlarda hep satışta. Medya Grubu ise sürekli zararda.  Ferit Şahenk medya grubunu satmak için çok kişiyle masaya oturdu ama istediği parayı bir türlü bulamadı. Bir an önce medya grubundan kurtulmak istiyor. Böylece hem taze  para bulacak, hem de zarardan kurtulacak.

Tekrar Aydın Doğan’a dönelim. Medyadan çıktığında “ Bir daha dönmem “ diyordu. Ama aradan geçen zamanda, eski güçlü günlerini aradığı bir gerçek. Aynı duygu kızlarında da var.

Evet, holdingin kasasında yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolar var ama, bu para neye yarar ki ? Gücün verdiği keyif, bambaşka bir şey…

Önlerine Star TV ve NTV’yi satın alma fırsatı çıktığında, neden değerlendirmesinler ki ?

Üstelik böyle bir alımın bedeli, taş çatlasa, 150 milyon dolar. Yani kasadaki paranın yüzde 10’u civarında. Medya işletmesini çok iyi bilen Doğan Ailesi için, Star TV ve NTV’yi zarardan çıkarmak çocuk oyuncağı.

Borsa dünyasına göre, ön görüşmeler başladı bile.

Böylece, Aydın Doğan 1 milyar dolara sattığı medya grubuna benzer bir yapıyı 150 milyona satın alacak. Eski Hürriyet benzeri bir gazete çıkarmak ise, Aydın Doğan için çok kolay. Eski kadrolar hazır, işaret bekliyor…

Aydın Doğan, medya imparatorluğu zamanında çok eleştirildi. Ancak sonrasında yaşananlar, bu eleştirilerin ne kadar haksız olduğunu, Aydın  Doğan’ın baskılara nasıl direndiğini gösterdi.

Bu nedenle, bu olay gerçek olursa, Aydın Doğan’ın hakkı da, teslim edilmiş olacak…

Aydın Özdalga / Haber3com
https://twitter.com/aydinozdalga