Ayva Kabuklarını Kaynatıp İçerseniz o sorun biter

Ayva Kabuklarını Kaynatıp İçerseniz o sorun biter

Ayva kabuklarını çöp sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bakın Ayva kabuklarının nasıl bir etkisi varmış. Arkadaşlarınıza iletmeyi unutmayın

Elma kadar tüketimi yaygın olmasada ayvada çok değerli bir yiyecektir. Ayva dört mevsim sofralarımızda bulunabiliyor.

Ancak Ayvayla ilgili bazı önemli sırlar var. Eminiz çoğunuz daha önce duymamıştınız.

C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyve olan Ayva bağışıklık sistemimizi güçlendirir mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı bizi korur.

Öte Yandan Ayvanın başlıca faydalarını sıralayacak olursak eğer:

Birçok hastalığa şifa olan ayva; kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı.

Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabilir.

Dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek için de ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması gerekiyor.

Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştirir ve uykusuzluğa iyi gelir. Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da yenilebilen bir meyve olan ayva; hem meyvesi, hem yaprağı, çiçek hatta tohumları ile son derece faydalıdır