Aziz Sancar’dan samimi açıklamalar

Aziz Sancar’dan samimi açıklamalar

Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile neler konuştuğunu Nobel ödülünün hayatında neleri değiştirdiğini anlattı.

Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Ödül aldığını öğrendiğinde neler hissettiğini anlatan Sancar, "Sevindim. İlk yaptığım şey pratik şeyleri yapmak lazımdı. Sabah 5’te telefon geldi ben uyuyordum. Laboratuvara gittim. Basın yayından bilim camiasından çok aranacağımı biliyordum. O gün epey yoğun geçti. Düşünme vaktim olmadı. Bizim oradaki Türk arkadaşlar organize etti. Çok yoğun oldum düşünmeye fırsat olmadı. Ödülü alırken bu 40 yıllık bir çalışmanın ödülüydü. ve ondan ayrı 1923’te başlayan cumhuriyet devrimlerinin ödülüydü. Onların ürünüydü" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE NELER KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ı kabul etmişti. Sancar, o kabulde neler konuşulduğunu anlattı. Cumhurbaşkanıyla neler konuştuğunu anlatan Sancar, "Allah razı olsun iyi ki çağırdı. Bu ödülün milletimiz için ne kadar önemli olduğunu anladım. Bizim devlet bizim millet bilime önem veriyor. Halkın coşkusunu gördüm. Bugünkü görüşmede eğitim üzerinde konuştuk. ’Çok sağolsun gel seni burada seni idareci yapalım’ demedi. ’Senin Türkiye’ye faydalı olacağın şey bilim yapmaktır’ dedi. ’Devam et dedi’ diye konuştu.

Nobel’den sonra hayatında neler değiştiğini anlatan Sancar, "Nobelden önce benim ders kitaplarında adım geçiyordu. Mikrobiyoloji okuyan Türk çocuklar adımı görüyordu. Bu insan olarak bir bilim adamı olarak memnuniyet veriyor. Sadece bilim yapanlar değil bütün dünya biliyor. Türkiye bizden nobelci çıkar diyor. Dünyada biliyor Türklerden nobelci çıkar" ifadelerini kullandı.

GENÇLERE MESAJ VERDİ

Gençlere mesaj da veren Sancar, "Onlara tavsiyem yersiz kavgaları girişmeyin. Kendisizi matematik mühendislik konularına ağırlık verin bunları çalışın. Bir şey yaratın istediğiniz kadar konuşun. Bir çocuğu tedavi etmediyseniz bir şey yapmadıysanız onlar laf. Bilim yapın çalışın. Vatana bir katkınız olsun. Ben bu kravatı özellikle Nobel’de giydim. Bizim büyük tarihimiz vardır Anadolu’da bizim 12 asırlık tarihimiz vardır" dedi.

Sigaranın kanser üzerindeki olumsuz etkisine de değinen Sancar, "Sigarayı bırakırsanız kanserin yüzde 30’u gider" diye konuştu.

(İHA)