B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitaminin eksikliği belirtileri neler olduğu, B12 vitamininin ne olduğu ve tedavisinde hangi yöntemler kullanıldığına değindim.

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 14 Temmuz 2021 04:06

Vitamin Nedir?

Vitaminler vücudumuz için gerekli olan basit organik maddelerdir. Eksikliklerinde çeşitli vücud sistemlerinde hasara yol açarlar. Vitamin kelimesi ilk olarak 1912 yılında Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından kullanılmıştır. Vita kelimesi latincede yaşam anlamına gelir. Vitaminler yağda ve suda olarak iki grupta ele alınır. 

B12 vitamini nedir?

B12 vitamini suda çözünen vitaminler grubuna girer. Yapısında kobalt mineralini de barındıran B12 "Kobalamin" olarak da bilinir. Vitaminler arasında en büyük ve yapısal olarak en karmaşık yapıya sahip vitamindir. Vücudumuzdaki sistemlerinin çoğunun ihtiyacı olan B12 sinir sisteminde, dolaşım, solunum gibi sistemlerde önemli rol oynar ve eksikliğinde de kayda değer hasarlar bırakabilir. Vitaminler genel olarak vücut tarafından üretilmediği (veya az üretildiği) için ya tükettiğimiz besinlerinlerden ya da elsikliğinde dışarıdan takviye alarak kullanılırlar. 

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Vücuda yeteri kadar B12 alınmadığı takdirde eksiklik baş gösterir. Burada önemli olan eksikiğe neden olacak besinlerin tüketilmemesi veya yeteri kadar B12 alınmamasıdır. Baş dönmesi, gözde kararma, unutkanlık, iştahsızlık, kabızlık, kilo kaybı, el ve ayaklarda karıncalanma, bebeklerde yüz titremesi gibi belirtileri en çok bilinen B12 eksikliği belirtilerindendir. B12 eksikliği hafife alınmamalıdır tedavi edilmediği taktirde çok ciddi beyin ve sinir yollarında hasara yol açabilir. B12 eksikliği bulunan kişilerde erken tanı çok önemlidir, ileriki yaşlarda bunama, anemi gibi hastalıkların ortaya çıkmaması içten ile değildir.

B12 ekikiği tedavisi nasıl yapılır?

B12 hayvansal gıdalardan alınabildiği gibi (kırmızı et vb.) ileri seviye eksikliklerde dışarıdan mecbur olarak takviye alınmalıdır. Bu takviyeler ağız, burun yoluyla olabilir veya iğne yardımıyla vücuda enjekte edilebilir. Veganlar ise direk olarak dışardıdan takviye alarak eksiklik durumunun giderilmesini sağlayabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık Haberleri