Babası Hayatta Olmayanlara Devlet 15 BİN TL üzeri karşılıksız banka hesabına ödeme geçiyor

Babası Hayatta Olmayanlara Devlet 15 BİN TL üzeri karşılıksız banka hesabına ödeme geçiyor

Devlet yaklaşık 15 Bin Türk lirası üzerinde bir parayı babası hayatta olmayan çocuklara ödüyor. Bu haktan yararlanmak için ise gerekli şartlar şu şekilde.. En az 15 Bin TL en fazla ise bakın kaç TL oluyor..

Devlet çok dayıda yeni evlenen kız çocuklarına destek sağlıyor. Bu kız çocukları yetim kızlardan oluşuyor. Eğer evlilik yaşı gelmiş ve yeni evlenen bir kızınız varsa bu haktan yararlanmak için başvurmanız gerek. Toplum arasında çeyiz parası adı verilen bu hakla ilgili ayrıntılar ise şu şekildedir.

Yirmi Dört Aylık Maaş Ederi Hesaplara Yatırılıyor... Tek Sefere Mahsus Fırsat İçin Zaman Aşımı Gelmeden Başvurun!

Salgın kapsamı dışında yapılan devlet desteğinden faydalanmak için zaman aşımı gelmeden başvurunuzu yapın. Tek seferlik verilen ödenek iki senelik maaştan hesaplanarak tek seferde ödeniyor, işte detaylar...

Yalnızca tek sefer başvuru yapılabilen evlilik ödeneğinden yetim maaşı alan ancak evlilik nedeniyle aylığı kesilen kadınlar faydalanabiliyor. Devletten yetim aylığı alan kişilerin on iki ya da yirmi dört aylık olarak alabilecekleri tek seferlik çeyiz parası için başvurular ise bu şekilde yapılıyor...

Çeyiz parasından yararlanabilmek için...

Salgın döneminin haricinde de devletten çeşitli yardımlar almak mümkün. Anne ya da babalarını kaybedenlere verilen yetim aylığından faydalanan kadınlara sigortalı çalışmaları ya da evlenmeleri nedeniyle ödenen maaş kesiliyor. Ancak evlilik nedeniyle kesilen maaşı iki senelik ederine kadar almak mümkün. Bunun için evlendikten sonraki beş sene içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. Son alınan yetim aylığı üzerinden hesaplanan çeyiz parası; emekli sandığının (4/C) sigorta kolundan yatırılıyorsa on iki aylık ederinde çeyiz parası alınıyor. Ancak eğer SSK (4/A) veya Bağ-Kur (4/B) sigorta kolundan alınan maaşlar için toplamda yirmi dört maaşlık ödenek alınabiliyor.

Çeyiz parasına başvuru nasıl yapılıyor?

Ödenekten sadece bir kez faydalanmak mümkün, ikinci kez yapılan evlilikte çeyiz parası talep edilemiyor. Başvuru yapmak için ise vefat eden ebeveyn eğer 1 Ekim 2008 tarihinden öncesinde kamu görevlisi ise o zaman Ankara'daki SSK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na başvuruda bulunmak gerek. Ancak 1 Ekim 2008’den sonra memur ise bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı ve başvurulan kurumdan alınan belge lazım edecek.

Paranın yatırılma süresi ile alakalı net bir tarih verilemiyor çünkü başvuru yapılan SSK müdürlüğünün yoğunluğuna göre işlem hızı değişebiliyor.

Çeyiz hesabına nasıl başvuru yapılır?

Bankaların devlet desteği ile duyurduğu çeyiz hesabı kampanyası için evlilikten en az üç yıl önce hesap açılarak belli bir miktarda düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Bu miktar ile on iki bin liraya kadar devlet desteği almak mümkün. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.