Bağırsak Sağlığına Yararlı Olan Besinler Uzmanlar Her Gün Tüketin Diyor

Bağırsak Sağlığına Yararlı Olan Besinler Uzmanlar Her Gün Tüketin Diyor

Bağırsaklar vücudun ikinci beyni gibidirler. Vücuttan atıkları uzaklaştıran ve sindirimin önemli bir kısmını gerçekleştiren bağırsak sağlığında sorunlar yaşayanların özellikle dikkatli olması gerekiyor. İşte bağırsakları güçlendiren besinler!

Koronavirüs döneminde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gündemdeyken bağışıklık sistemini çok önemli olan sindirim kanallarını sağlıklı tutmak önem taşıyor. Sindirim sisteminde özellikle var olan iyi huylu mikroorganizmaların dengesini iyi bir şekilde sağlamak önemli. Bunun için de yediklerimiz önem taşıyor. hem sindirim sistemini temiz tutacak, hızlı çalıştıracak ve mikroorganizma dengesini sağlayacak bu gıdaları mutlaka tüketin.

Kefir ve yoğurt her gün tüketilmeli

Bağırsak sağlığı denince akla hemen probiyotik içerikli gıdalar gelmekte. Bunlardan ilki de kefir ve yoğurt olmakta. Özellikle kefirde bulunan toktik maddelerin tekrar sindirilmesine mani olmaktadır. Kefir için günlük tüketim oranı iki yüz mililitre olmakla birlikte eğer laktozla alakalı sıkıntılar yaşıyorsanız su kefirini de tüketebilirsiniz.

Yoğurt da kefir ile aynı özellikleri taşımaktadır. Kefir kadar tesirli olmasa da önemli ve faydalı olan bir gıda olan yoğurdu günde 260 gram kadar tüketmek yeterli olacaktır. Kefirin tadını sevmeyenler ihtiyaçlarını yoğurttan karşılayabilir.

Turşu hep sofranızda olsun

Diğer yandan turşu ve turşu suyu da bilindiği gibi probiyotik kaynağıdır. Bağırsak sıkıntısı yaşayanlar, zehirlenerek uzun süre bunun rahatsızlığını taşıyanlara doktorlar mutlaka turşu ve turşu suyu gibi gıdalar önermektedir. Lahana turşusu da özellikle içerdiği liflerle beraber sindirim sistemini desteklemektir.

Elma neye şifa değil ki?

Şaşırtacak belki ancak elma da bağırsaklar için çok faydalıdır. Hem cildi güzelleştiren, hem uykuyu açan ve daha pek çok faydası olan elma içerisinde bulunan liflerle bağırsakları desteklemektedir.

Balık tüketimi önemli

Somon da bağırsaklara iyi gelmektedir. Bu balığın içerisinde bulunan omega 3, bağırsakta yaşayan bakterileri arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde oluşmasına yardımcı olan omega 3'ü barındıran somonu mutlaka haftada üç kez tüketin.

Bakterileri besliyor

Koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye özen gösterin. İçerisinde bulunan şeker bağırsaklardaki bakterileri arttırmaya yaramaktadır. Bu yararlı bakteriler bağırsakta bir enzim salgılamaktadır. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunan şeker de bakterilere enerji sağlayarak bağırsak florasının düzenlenmesine yarar sağlamaktadır