Bağırsaktaki zehri 1 gecede temizliyor.  Kolon sistemini rahatlatan yiyecek ve içecekler

Bağırsaktaki zehri 1 gecede temizliyor. Kolon sistemini rahatlatan yiyecek ve içecekler

Bağırsaklarımız oldukça hassas organlarımızdır. Yoğun bakteri barındıran bağırsaklarımızı temizlemenin yolu bu yiyecek ve içecekleri tüketmekten geçiyor...

Bağırsaklarımızın hep ikinci beynimiz olduğu söylenir bu doğru mudur bilinmez ama bağırsaklar her organla iletişim halindedir. Bu sebeple bağırsağımızda oluşan en ufak bir sıkıntı tüm vücudumuzu etkiler.

Çok fazla hatta sayısı milyonları bulacak kadar çok bakteri barındıran bağırsaklarımız doğru beslendiğinde sağlımıza katkı sağlıyorlar. Ancak yanlış düzensiz ve sağlıksız beslenme biçimini benimsediyseniz işte o zaman vay halinize!

Bunlardan Uzak Durun!

Sigara, alkol ve stres hayatımızdan bu üçünü çıkarınca aslında çoğu sağlık sorununa çözüm üretmiş oluyoruz. Ama bunlara bir de sağlıksız beslenme biçimini ekleyince bağırsak floramızda bozulma meydana geliyor ve sonu kansere varacak kadar ciddi rahatsızlıklar bizi bekliyor.

Bunlara Dost Olun!

Bağırsaklarınız düzenli çalışsın istiyorsanız aşağıda önereceğimiz besinleri tüketmeye özen gösterin.

  • Kefir: Probiyotikler, bağırsak sağlığımız için çok önemlidir. Bağırsak sistemimizin işlerliğine katkı sağlayan bu bakteriler aynı zamanda toksik maddelerin tekrar emilimini engelleyerek vücuttan atılımını sağlıyor.
  •  Yoğurt: Dost bakteriler deyince akla yoğurt gelmese olmaz elbette. Ama yoğurdu marketten almak yerine evinizde mayalarsanız sizin için daha faydalı olur çünkü diğer yoğurtlarda katkı maddesi var.
  • Turşu: Yararlı bakteri içeren bir başka besinse turşudur. Yüksek lif içermesi sebebiyle bağırsaklarınızın hızlanmasına yardımcı olur.
  • Ispanak: Aslında bunu ıspanakla sınırlı tutmayıp koyu yeşil yapraklılar desek daha doğru olur. Bu sebzeler bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sayısını artırmaya yardımcıdır.
  • Elma: Midemize oldukça faydası olan elma lif içeriği sayesinde bağırsaklarınızın çalışma düzenini de korur.
  • Muz: Sağlıklı bağırsak için ilk şart düzenli bir sindirimdir. Kabızlık da ishal de bağırsak düzenini bozuyor ve yararlı bakterilerin sayısını azaltıyor.Bu sebeple muz tüketmeniz bağırsak sistemnizin çalışmasına yardımcı olur

İlgili Haberler